pirmadienis, birželio 14 d.
Kaip atpažinti: bloga nuotaika ar depresija?
tiesa.com
Twitter nuotrauka

Visada jaustis vienodai gerai neįmanoma. Kartais būna gera nuotaika, kartais – prastesnė. Tai gali būti susiję su kokiais nors nemaloniais įvykiais ar psichologiniu diskomfortu. Nepaisydami to, paprastai mes išlaikome dvasinę pusiausvyrą ir sugebame normaliai gyventi bei dirbti.

Jeigu niekas nedžiugina, „norisi kaukti“ dėl pervargimo darbe, artimo žmogaus netekties, darbo praradimo, tai dar nereiškia, kad reikia skubėti pas psichiatrą. Poilsis, geras miegas, pokalbiai su draugais, malonus užsiėmimas, teigiamos emocijos padeda atsigauti. Suprastėjusi nuotaika, kuri trunka kelias dienas, dar nereiškia, kad prasidėjo depresija. Daugeliu atvejų, kai žmogus sako, jog jį apėmė depresija, tai tebūna nuovargis ir užsitęsusi niūri nuotaika. Bet yra pavojus, kad dėl tokių lengvai „nustatomų“ diagnozių aplinkiniai nesureaguos, kai žmogus iš tikrųjų rimtai susirgs. Depresija gali būti gana rimta ir sunki liga, reikalaujanti ilgo gydymo.

Ir negalima į ją žiūrėti kaip į kasdienę problemą. Jeigu bloga nuotaika nepraeina po poilsio, apsipirkinėjimo, žvejybos, susitikimų su draugais ir tęsiasi ilgiau kaip dvi savaites, reikia pasikonsultuoti su gydytoju.

Įprastą darbą atlikti tampa sunku

Apie depresiją kalbama tada, kai prislėgta nuotaika užsitęsia ilgiau kaip 2 savaites, o sunkesniais atvejais dar prisideda motorikos ir mąstymo tempo sulėtėjimas.

Šie trys simptomai sudaro vadinamąją depresinę triadą. Ligonis praranda sugebėjimą patirti bet kokį džiaugsmą ar malonumą. Kenčia jo socialinė aplinka. Jis užsisklendžia savyje, vengia bet kokių socialinių kontaktų, nebegali dirbti, bendrauti su vaikais ir artimaisiais.

Sumažėja jo judrumas ir aktyvumas, neretai pacientas per dienas paprasčiausiai guli lovoje, tik retkarčiais atsikeldamas. Vidutinio stiprumo depresijos atvejais pacientas gali eiti į darbą ir prisiversdamas vykdyti savo oficialias pareigas.

Reikia pabrėžti, kad nuo depresijos nukenčia žmogaus kognityvinės funkcijos, sugebėjimas susikoncentruoti, priimti naują informaciją, todėl atlikti įprastą darbą pasidaro sunku. Depresiją įveikus, kognityvinės funkcijos atsikuria.

Didesnė grėsmė – vyresniame amžiuje

Depresiniams epizodams gali būti būdingos niūrios mintys (kartais mintys apie savižudybę), nepaaiškinamas nerimas ir nusiminimas, dažniausiai pirmoje dienos pusėje, pabudus anksčiau nei įprasta. Neretai pasitaiko skausmo pojūčių kūne tai vienoje, tai kitoje vietoje, nebūdingų jokiai konkrečiai ligai.

Svarbu suprasti, kad depresinė būsena dažniausiai nepraeina savaime, todėl, pastebėjus minėtus simptomus, reikia kreiptis į specialistą, kuris padėtų atgauti gyvenimo džiaugsmą. Kuo vyresnis žmogus, tuo labiau didėja rizika susirgti depresija.

Ją paskatinti gali hormoniniai pokyčiai, kraujagyslių ligos, išėjimas į pensiją, pasitraukimas iš aktyvaus gyvenimo, socialinių kontaktų praradimas. Deja, depresija gali susirgti ir labai jauni žmonės.

Stresinės situacijos prasideda labai anksti: pirmas kūdikio kontaktas su žmonėmis už savo šeimos ribų, ėjimas į mokyklą, stojimas į universitetą, įsipareigojimų daugėjimas, atsakomybės didėjimas. Stresinių situacijų sąrašas ilgėja – atitinkamai didėja depresijos rizika. Ar žmogus susirgs, priklauso nuo asmeninių savybių ir paveldimumo.

Miegas, mityba ir fizinė veikla

Labai svarbu susitvarkyti savo gyvenimą taip, kad depresija niekuomet jūsų neaplankytų. Pirmiausia reikia pasirūpinti sveiku miegu. Jis turi trukti mažiausiai 7 valandas. Negalima užmigti tą pačią dieną, kurią ruošiatės keltis.

Visavertis sveikas maistas – taip pat svarbi profilaktikos sąlyga. Nereikia jokių specialių dietų. Tik reikia liautis valgyti paskubomis, vartoti greitąjį maistą ir patartina praleisti per daug vėlyvą vakarienę. Ir dar vienas svarbus dalykas – reguliarus fizinis aktyvumas.

Tai gali būti rytinė mankšta, vakariniai pasivaikščiojimai ar bet koks kitas malonus, ne per sunkus fizinis užsiėmimas. Mokykitės pozityviai mąstyti, mėgautis gyvenimu ir daryti tai, kas jums teikia malonumą. Taip smarkiai sumažinsite riziką susirgti depresija.

2019 06 15 07:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt