šeštadienis, rugsėjo 26 d.
Kaip išsaugoti atmintį?
tiesa.com

Indų plovimas, laiškų rašymas ranka, šriftų kaitaliojimas kompiuterio ekrane – tokios, atrodytų, paprastos, bet įvairios veiklos ir jų kaitaliojimas senstant padeda išsaugoti gerą atmintį.

Specialistų nuomone, tai, kas sveika kūnui, naudinga ir protui. Pavyzdžiui, 8 valandų miegas per parą, fiziniai pratimai, subalansuota dieta, kurioje gausu vaisių ir daržovių, o cukraus, alkoholio ir sočiųjų riebalų rūgščių labai nedaug.

Prie šių patarimų leidinys „Time“ pridėjo dar 17 įdomių pastebėjimų, beje, paremtų mokslinių tyrimų išvadomis.

Štai prieš keletą metų tyrėjai nustatė, kad demencijos riziką net 75 proc. gali sumažinti šokiai. Kaip ir kitos aerobikos rūšys, šokio judesiai pagerina smegenų aprūpinimą krauju ir priverčia galvoti apie savo judesių tikslumą.

Kitas atradimas – kad smegenis labai teigiamai veikia barokinė (Vivaldžio, Bacho ir kt.) muzika. Ji skatina dėmesio koncentraciją ir padeda geriau įsiminti įvykius. Be to, mokslininkai nustatė, kad žmonės, ilgiau nei 10 metų grojantys kokiu nors muzikos instrumentu, turi geresnę atmintį, nei grojantys trumpiau ar iš viso negrojantys.

Demenciją senyvame amžiuje atitolina ir užsienio kalbų mokymasis. Mokslininkai apskaičiavo, kad kelias užsienio kalbas mokantiems žmonėms senatvinė demencija prasideda vidutiniškai 4,5 metų vėliau, nei mokantiems tik vieną kalbą.

Smegenų tonusą palaiko ir žaidimai: šaškės, šachmatai, „Monopolis“ ir kt. Stalo žaidimų mėgėjams tikimybė susirgti šia liga yra 15 proc. mažesnė, nei žaisti nemėgstantiems žmonėms, tvirtina prancūzų mokslininkai.

Beje, naudingas ir skaitymo procesas, tik mokslininkai perspėja neperkrauti savo smegenų informacija: verčiau perskaityti vieną ar pora straipsnių per dieną ir juos apgalvoti.

Smegenų jaunystę pratęsia ir nėrimas vąšeliu, mezgimas virbalais, sodininkystė ar bet kuri kita fizinė veikla, kur dirba rankos.

Socialinį aktyvumą, bendravimą su draugais ir giminaičiais mokslininkai taip pat sieja su šviesaus proto išsaugojimu senatvėje.

Be to, mokslininkai pataria niekad nepaliauti kelti sau vis naujus iššūkius ir stengtis siekti vis aukštesnio lygmens. Tegul kaskart net kryžiažodis bus truputį sudėtingesnis, o pasivaikščiojimas – šiek tiek ilgesnis.

2015 11 29 10:40
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt