pirmadienis, gegužės 17 d.
Kaip pakinta lėtine liga sergančio žmogaus charakteris
Alfa.lt

Sunkios ligos iš tikrųjų nepraeina be pėdsakų, jos paveikia žmogaus psichiką ir būdą. Mokslininkai tyrimais įrodė, kad įvairios lėtinės ligos gali neatpažįstamai pakeisti ligonio charakterį. Apie rašoma leidinyje „Psychology Today“ publikuotame straipsnyje.

Nuo inkstų ligų iki neurozės – tik vienas žingsnis.

Inkstų ligos paprastai sukelia bendrą organizmo intoksikaciją. Žmogų kankina nuovargis, sumažėja jo darbingumas ir sugebėjimas susikoncentruoti. Ligonis tampa apatiškas, praranda norą bendrauti su aplinkiniais. Sergančiajam sunku dirbti ir sutelkti dėmesį. Jo nuotaikos svyruoja, atsiranda polinkis į verkšlenimą. Pielonefrito ir inkstų akmenligės paūmėjimai sukelia dar vieną nemalonią problemą – dažnas lakstymas į tualetą sustiprina bendrą neurozę.

Su tokiai ligoniais reikia būti taktiškiems, nes jiems gali išsivystyti ir „šlapimo pūslės neurozė“, kai menkiausia stresinė situacija verčia juos nuolat šlapintis.

Širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys žmonės nepakelia vienatvės ir bijo vairuoti automobilį.

Bet kuri širdies liga, hipertonija, astma padaro žmogų neramiu ir įtariu. Dažnai žmonėms, sergantiems šiomis ligomis, būna būdingi pykčio protrūkiai dėl neaiškios priežasties, kurie baigiasi ašaromis ar silpnumu. Medikai pateikia mokslinį paaiškinimą. Kraujagyslių ir galvos smegenų hipoksija sukelia staigius nuotaikų pokyčius. Tokie žmonės lengviau įsižeidžia, sunkiai atleidžia svetimas klaidas ir kelia aplinkiniams padidintus reikalavimus. Jų požiūris į gyvenimą įgauna vis daugiau pesimizmo.

Infarktą patyrę žmonės supranta , kad jie buvo atsidūrę „per plauką nuo mirties“, neretai tampa karštligiškai aktyvūs. Dirba daug darbų vienu metu, tarsi bijodami, kad nesuspės jų užbaigti, tarsi skubėtų gyventi. Atsiranda įkyri mirties baimė. Pavyzdžiui, toks žmogus gali bijoti vairuoti ar net užsiimti seksu. Vyrai šią būseną pakelia sunkiau nei moterys. Medikai tvirtina, kad bent 40 proc. vyrų prireikia psichologo konsultacijų.

Odos problemos paverčia žmonės kerštingais, o kepenų – lengvai įsižeidžiančiais.

Sergantys chroniškomis odos ligomis (psoriaze, dermatitu) paūmėjimo periodais nugrimzta į depresinę būseną ir tampa drovūs. Jie skausmingai reaguoja į kitų dėmesį savo išvaizdai, ima vengti susitikimų su žmonėmis. Tampa įtarūs ir nepakelia kritikos. Jiems atrodo, kad aplinkiniai žiūri į juos kaip į sergančius užkrečiamomis infekcinėmis ligomis ir atgrasius, todėl jie tampa kerštingi ir aršūs.

Sergantys skrandžio opalige ar kitomis virškinimo sistemos ligomis tampa priekabūs ir įtarūs. Jie lengvai susinervina dėl smulkmenų, suserga depresija. Jie nebijo mirties, bet bijo skausmo. Juos labai lengva įžeisti.

Nesveikos kepenys paverčia žmogų iš tikrųjų tūžmingu. Jis pasidaro ne tik per daug įžeidus, dirglus, bet ir agresyvus, stengiasi įskaudinti kitus, o savo apgailestavimą paverčia naujomis pretenzijomis ir įžeidimais. Jų depresijai būdingas įniršis ant viso pasaulio.

2020 11 11 20:08
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt