ketvirtadienis, liepos 9 d.
Kava: vartok tik tada, kai jos reikia
tiesa.com

„Viskas yra ir vaistas, ir nuodas – tai priklauso tik nuo suvartojamo kiekio“, – kadaise taip maistą ir gėrimus įvertino fizikos ir medicinos korifėjus Paracelsas. Giedriaus Drukteinio nuomone, bene tipiškiausia tokio apibūdinimo iliustracija yra kava. Kai vartojama mažais kiekiai, ji yra puikus stimuliatorius,bet geriama be saiko gali pridaryti daug nemalonumų.

Štai keli patarimai, kaip to išvengti.

Pabudęs iš miegų palauk mažiausiai 15 minučių ir tik tada išgerk rytinės kavos puodelį. Tavo kūnas dar nori miego (tai vadinama „miego inercija“), todėl natūralu pabudus jaustis „šiek tiek pavargusiam“. Šis nuovargio jausmas išsisklaido per 15 minučių, ir jei per tą laiką jau būsi išgėręs kavos, Tavo organizmas gaus daugiau kofeino, nei reikėtų.

Tarp kavos puodelių daryk mažiausiai pusantros valandos pertraukas. Daugelis žmonių išgeria kavos puodelį ir nieko nepajunta, todėl iškart geria antrą puodelį. Tačiau tokiu atveju kavos poveikį sąlygoja ne antrasis puodelis. Mat kofeinas maksimalų savo poveikį pasiekia per pusvalandį, todėl energijos antplūdis pajaučiamas būtent tada, kai pradeda veikti pirmoji kava. O po 30 minučių jau suveikia antrasis… Tavo organizmui tokio energijos antplūdžio tikrai nereikia.

Negerk kavos per daug. Tradiciniame kavos puodelyje yra apie 200 miligramų kofeino, ir toks kiekis daugumai žmonių suteikia žvalumo dviem valandoms. Po to kofeinas pradeda lėtai trauktis iš Tavo organizmo. Visi per tas dvi valandas į organizmą patenkantys produktai, turintys daugiau kaip 200 miligramų kofeino, kelia aukšto kraujospūdžio ir padažnėjusio širdies plakimo ritmo grėsmę. Beje, ir irzlumo.

Vartok kavą tik tada, kai jos išties reikia. Pavyzdžiui, kai geri kavos puodelį (arbatos ar kolos, ar bet kurio kito energinio ir tonizuojančio gėrimo) kiekvieną dieną tuo pačiu laiku, susiformuoja bioritmas, ir Tavo smegenys automatiškai pradeda laukti kofeino dozės. Tai reiškia, kad po tam tikro laiko nuolatinis ir reguliarus kavos puodelis pradeda nebeteikti energijos Tavo organizmui – jis tampa elementriu status quo, kurio ir tikisi Tavo smegenys. Tai reiškia, kad norimam energijos lygmeniui pasiekti Tau palaipsniui reikės suvartoti vis didesnį kiekį kavos.

Bet jei to nedarai ir kavą vartoji nereguliariai, kofeinas daro stebuklus. Kai Tavo smegenys jo nesitiki, kofeinas padeda susikoncentruoti. Jis taip pat padidina budrumą ir netgi gali pagerinti atmintį.

2015 05 28 22:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt