pirmadienis, rugsėjo 28 d.
Kelionėms į egzotinius kraštus reikia pasiruošti
tiesa.com

Populiarėjant kelionėms į egzotines šalis, visuomenės sveikatos specialistai ragina pasidomėti ir apie tose šalyse tykančius pavojus sveikatai.

Pasaulyje kasmet užregistruojama apie 17 milijonų vidurių šiltinės atvejų ir apie 6 mln. paratifų bei 600 tūkstančių mirties nuo šios infekcinės ligos atvejų. Ši infekcija paplitusi šilto klimato šalyse – Azijoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir kt.

Vidurių šiltinės sukėlėjas – bakterija Salmonella typhi, paratifų – Salmonella Paratyphi A, B ir C. Tai ūminės infekcinės ligos, pasireiškiančios ilgai trunkančiu karščiavimu, stipriais galvos skausmais, bendru silpnumu, apetito stoka, suretėjusiu širdies dažniu, vidurių užkietėjimu arba viduriavimu, sausu kosuliu. Negydomiems ligoniams po kelių savaičių gali atsirasti opų, dėl kurių gali prasidėti kraujavimas iš žarnyno.

Šiomis ligomis užsikrečiama, kai į sveiko žmogaus organizmą sukėlėjas patenka su užterštu maistu, vandeniu arba per užterštas rankas ir aplinkos daiktus, kuriais naudojosi sergantis žmogus arba sukėlėjų nešiotojas. Vidurių šiltinės ir paratifų inkubacinis periodas priklauso nuo į organizmą patekusių bakterijų skaičiaus, tačiau paprastai trunka nuo 9 iki 14 dienų.

Vidurių šiltinės ir paratifų sukėlėjai yra pakankamai atsparūs išorinės aplinkos veiksniams: dirvožemyje, vandenyje gali išgyventi 1–5 mėnesius, išmatose – iki 25 dienų, ant užterštos patalynės – iki 2 savaičių. Maiste, kuris laikomas aukštesnėje nei +18ºC temperatūra, šios bakterijos gali daugintis, tačiau veikiamos 70ºC temperatūros žūsta per pusę valandos, o virinant – per kelias minutes.

Turistus, keliaujančius į Pietų Aziją, kai kurias Šiaurės ir Vakarų Afrikos šalis, Indoneziją, Peru nuo vidurių šiltinės, paratifų gali apsaugoti profilaktinės priemonės:

  • Kruopštus rankų plovimas su muilu prieš valgį, prieš maisto gaminimą, pasinaudojus tualetu, suteršus jas ligonio ar bakterijų nešiotojo išskyromis.
  • Saugaus maisto ir geriamojo vandens vartojimas. Geriausiai tinka gerti fasuotą geriamąjį vandenį.

Kruopštus vaisių, daržovių, kurie prieš vartojimą nebus termiškai apdoroti, plovimas ir valymas.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad atsiradus vidurių šiltinei būdingų negalavimų, ypač užtrukus karščiavimui, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Parengta pagal nvsc.lrv.lt

2016 06 26 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt