penktadienis, rugsėjo 25 d.
Kita karantino pusė: negalėdamos nutraukti nėštumo, moterys griebiasi neaiškios kilmės medikamentų

Šalyje įvedus karantiną, buvo pamiršta numatyti pagalbą neplanuotą nėštumą išgyvenančioms moterims: karantino metu poliklinikose nebedaromi abortai, tačiau moterys vis vien ieško išeičių – kartais net nesaugių ir pavojingų sveikatai ir net gyvybei.

Tokia padėtimi pasipiktinusi ir grupė feminisčių. Anot jų, karantinas neturi tapti nuosprendžiu gimdyti.

Išeities ieškančioms moterims išties sunku: karantino metu negalėdamos pasidaryti aborto, pagalbos jos ėmė ieškoti internete. Anot viename forume patirtimi besidalijančių pašnekovių, virtualioje erdvėje atsirado veikėja vardu Edita, norinčioms suteikianti priemones medikamentiniam abortui.

„Manęs nepriėmė pasidaryti aborto dėl karantino. Skubiai reikalinga informacija, kur Lietuvoje gauti tablečių nėštumui nutraukti. Kai krizė ant nosies, tikrai nesugebėsiu išlaikyti vaiko!!! Help!!!“ – viename forume pagalbos ieško skaitytoja.

„Žinok, irgi buvau ištikta panikos, nes dėl šito karantino chirurginių nėštumo nutraukimų nebedaro... Pagal rekomendacijas radau Editą. Labai padėjo. Gavau aborto tabletes, išsamią konsultaciją ir susitvarkiau pati. Tikras išsigelbėjimas per karantiną“, – atsako jai kita moteris.

Nors moterys ir džiaugiasi sulaukusios bet kokios pagalbos, specialistai įspėja, kad neaiškių medikamentų vartojimas gali būti pavojingas sveikatai ir net gyvybei.

Sostinės Centro poliklinikos direktoriaus pavaduotoja medicinai dr. Audronė Juodaitė-Račkauskienė patvirtino, kad dėl karantino metu susiklosčiusių aplinkybių šiuo metu abortai įstaigoje neatliekami.

„Mūsų stacionaras šiuo metu yra uždarytas planinėms paslaugoms teikti. Šiuo metu teikiame tik būtinąsias paslaugas. Nėštumo nutraukimas šiuo atveju yra planinė paslauga ir karantino metu to nedarome“, – sakė medikė.

Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė portalui Alfa.lt sakė, kad jos vadovaujamoje gydymo įstaigoje nėštumas gali būti nutraukiamas, tačiau dėl karantino tenka vadovautis nustatytomis taisyklėmis.

„Nėštumas nutraukiamas tik su siuntimu, registracija, tikriname temperatūrą, įsitikiname, kad moteris nebuvo išvykusi į užsienį. Nėštumas pagal įstatymus turi būti ne didesnis nei 12 savaičių“, – sakė medikė.

Siuntimą nėštumui nutraukti galima gauti elektroniniu būdu.

Medikės teigimu, medikamentinis nėštumo nutraukimas įteisintas kai kuriose Europos valstybėse, tačiau ne Lietuvoje.

„Tokias paslaugas siūlantys žmonės turi suvokti, kad turės atsakyti ir už pasekmes. Kartais pačios moterys internete prisiperka tokių vaistų“, – sakė gydytoja.

K. Mačiulienės tvirtinimu, medikamentiniam abortui atlikti būtina sąlyga, kad nėštumas būtų labai trumpo laiko. Maksimalus laikas, kai toks nėštumo nutraukimas yra atliekamas šalyse, kur tai yra legalu, – 9 savaitės.

Gydytojos teigimu, internete pirkti neaiškios kilmės vaistus pavojinga, mat tokiai procedūrai būtinas labai tikslus vaistų dozės apskaičiavimas. Lietuvoje, esant klinikinei priežiūrai, tai padaryti įmanoma tik esant labai griežtai nustatytoms indikacijoms. Diplomuoti medikai net negali išrašyti recepto tokioms priemonėms atlikti abortą namuose. Šie vaistai net nėra registruoti Lietuvoje.

Centro poliklinikos moterų klinikos vedėja Elektra Teiberienė, komentuodama situaciją, portalui Alfa.lt aiškino, kad tokie bandymai namuose savarankiškai įsigytais vaistais nutraukti nėštumą gali baigtis labai prastai.

„Dėl to šie vaistai ir yra uždrausti Lietuvoje, nes gali sukelti labai rimtų komplikacijų ir padaryti labai didelę žalą moters sveikatai. Moteris gali labai nukraujuoti, gali būti ir kitų bėdų“, – sakė medikė.

Anot specialistės, dažniausias nelegaliems medikamentiniams abortams naudojamas preparatas skirtas gydyti onkologines ligas, tačiau tam tikrais atvejais jis gali būti naudojamas ligoninėse ypatingais atvejais.

„Turiu pabrėžti, kad tai yra naudojama tik ligoninėje ir tik atidžiai prižiūrint gydytojams. Tik tais atvejais, kai nėštumas pakankamai mažas, kad nereikėtų operuoti moters. Tačiau šis preparatas skiriamas tik ligoninėje, esant tam tikroms indikacijoms, kai yra nesivystantis arba negimdinis nėštumas. Nei namuose, nei dar kažkur kitur, nei ligoninėje tai daryti ypač nesaugu“, – sakė medikė. 

2020 04 15 09:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt