antradienis, liepos 5 d.
Kodėl naujoji COVID-19 atmaina gavo Omicron pavadinimą?
Alfa.lt
Pixabay
Laboratorija

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) naujas COVID-19 atmainas pradėjo vadinti graikiškomis raidėmis, kad išvengtų visuomenės painiavos ir stigmos. Penktadienį naujasis viruso variantas buvo pavadintas 15 graikų abecėles raide: Omicron. Kodėl?

Agentūros ir ekspertų teigimu, Pasaulio sveikatos organizacijos gegužę paskelbta pavadinimų sistema palengvina ir nesukelia painiavos apie variantus.

Pavyzdžiui, Indijoje atsiradęs variantas žinomas kaip Delta, ketvirtoji graikų abėcėlės raidė.

Dabar yra septyni „dominantys variantai“ arba „susirūpinimą keliantys variantai“ ir kiekvienas iš jų turi graikišką raidę, rašoma PSO stebėsenos puslapyje.

Kai kurie kiti variantai su graikiškomis raidėmis tų klasifikavimo lygių nepasiekia, o PSO taip pat praleido dvi raides prieš pat Omicron – „Nu“ ir „Xi“, todėl kilo spėlionių, ar „Xi“ buvo išvengta gerbiant Kinijos prezidentą Xi Jinpingą.

„Nu“ pernelyg lengvai painiojamas su „nauju“(angl. new)“, – sako Tarik Jasarevic, PSO atstovas spaudai. – „Ir „Xi“ nebuvo naudojamas, nes tai yra įprasta pavardė.“

Jis pridūrė, kad agentūros geriausia praktika įvardijant ligas siūlo vengti „įžeisti bet kokias kultūrines, socialines, nacionalines, regionines, profesines ar etnines grupes“.

Geriausiai žinoma atmaina yra „Delta“, o kitos mutacijos buvo pavadintos „Alfa“, „Beta“, „Gama“, „Lambda“ ir „Mu“, tačiau „Nu“ ir „Xi“ buvo vienintelės praleistos raidės.

PSO praneša, kad ši pavadinimų sistema yra paprastesnė nei mokslininkų suteikiami kodai. Kai kurie viruso tyrinėtojai sutinka su šiuo teiginiu.

Gydytoja Angela Rasmussen, Saskačevano universiteto virusologė, teigė, kad šiais metais, prieš paskelbiant apie graikišką pavadinimų sistemą, ji davė daug interviu žurnalistams, kuriuose painiai aiškino apie B.1.1.7 ir B.1.351 variantus. Dabar jie žinomi kaip Alfa, kuri atsirado Jungtinėje Karalystėje, ir Beta, kuri atsirado Pietų Afrikoje.

Visgi, kol nebuvo graikiškų pavadinimų, žmonės naujas atmainas vadindavo šalių, kuriuose jos atrastos, pavadinimais. Anot A. Rasmussen, tokia praktika yra „stigmatizuojanti ir diskriminuojanti“ vietos gyventojus.

2021 11 28 08:05
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt