antradienis, spalio 26 d.
Kodėl nereikia bijoti koronaviruso, jei peršalote
Alfa.lt

Pagalvokite apie nosies, gerklės ir plaučių ląsteles kaip daugybę namų. Kai virusas patenka į šiuos namus, jis gali palikti atviras duris, kad patektų kiti virusai, arba gali uždaryti jas už savęs ir mėgautis vienatve namuose, tai yra narve. Taip elgiasi, pavyzdžiui, gripo virusas, vienas savanaudiškiausių ir labiausiai paplitusių virusų pasaulyje, rašo BBC.

Glazgo universiteto mokslininkai teigia, kad rinovirusas, sukeliantis peršalimą, gali apsaugoti žmogaus organizmą nuo užsikrėtimo koronavirusu. Žinoma, kalbama ne apie nuolatinį imunitetą, bet apie laikotarpį, kai rinovirusas yra ląstelėse.

Šią išvadą jie padarė atlikę eksperimentą, kurio metu kvėpavimo takų gleivinės kopija, pagaminta iš to paties tipo ląstelių, vienu metu buvo užkrėsta koronavirusu ir rinovirusu.

Paaiškėjo, kad jei abu virusai patenka į organizmą vienu metu, tada rinovirusas ima „valdžią“ ir neleidžia naujam koronavirusui patekti į ląsteles. Be to, kaip parodė eksperimentai, tai atsitinka bet kuriame iš trijų scenarijų: jei rinovirusas patenka į organizmą 24 valandomis anksčiau nei SARS-CoV-2; jei abu virusai vienu metu pasiekia ląsteles; ir jei koronavirusui buvo suteikta para laiko – jis įleistas 24 valandomis anksčiau nei rinovirusas.

„Pasirodo, kad rinovirusas slopina koronavirusą, o peršalimo sezono metu tikimybė užsikrėsti koronavirusu bus daug mažesnė“, - BBC sakė Glazgo universiteto profesorius Pablo Murcia.

Tyrimai taip pat parodė, kad patekęs į ląstelę rinovirusas sukelia organizmo imuninį atsaką, kuris neleidžia koronavirusui daugintis.

Panašių atvejų pastebėta ir anksčiau. Pavyzdžiui, didelis rinoviruso protrūkis galėjo atitolinti 2009 metais kiaulių gripo pandemiją kai kuriose Europos vietose.

Tačiau nelepinkite savęs, perspėja mokslininkai. Žmogus gali užsikrėsti koronavirusu po to, kai išsveiksta nuo peršalimo ir rinovirusas palieka kūną.

„Higienos priemonės, taip pat virusų sąveika gali gerokai sumažinti susirgimą koronavirusu, tačiau maksimalų efektą vis tiek suteikia tik skiepai“, - sako P. Murcia.

Jungtinės Karalystės Voriko universiteto profesorius Lawrence'as Youngas sutinka su kolega, kad rinovirusas, kuriuo lengviau užsikrečiama nei koronavirusu, gali sulėtinti koronaviruso infekcijos plitimą rudens ir žiemos mėnesiais.

Tačiau kaip tiksliai vystysis šaltieji metų laikai per kelias ateinančias žiemas, dar nėra aišku. Labiausiai tikėtina, kad koronavirusas niekur nedings, o štai kitos infekcijos, kurios pastaruoju metu beveik neplito dėl visame pasaulyje įvestų ribojimų, ne tik grįš, bet ir stipriau paveiks žmones, prasėdėjusius metus be jokių socialinių kontaktų ir tuo pačiu susilpninusius savo imunitetą.

2021 03 24 10:03
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt