ketvirtadienis, liepos 7 d.
Kodėl, net ir gyvendami su sergančiu, kai kurie nepasigauna COVID-19?
Alfa.lt
Unsplash
Asociatyvi iliustracija.

Tikriausiai ne vienas girdėjo istorijų apie tai, kaip viena iš šeimos narių užsikrėtė koronavirusu, tačiau kitų, net ir artimai su juo bendravusių asmenų, COVID-19 testai buvo neigiami. Kodėl? Būtent naujas tyrimas, publikuotas moksliniame žurnale „Nature“, paaiškina, kodėl kai kurie žmonės neužsikrečia COVID-19 net ir gyvendami su infekuotu asmeniu, rašo „The Brussels Times“.

Tyrimą atliko Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkai. Jis buvo pradėtas 2020 m. rugsėjį ir jame dalyvavo 52 asmenys, gyvenę su sergančiais koronavirusine infekcija.

„Santykis su SARS-CoV-2 ne visada nulemia užsikrėtimą, ir mums knietėjo suprasti kodėl, – paaiškino dr. Rhia Kundu, viena iš tyrimo autorių. – Mes aptikome, kad aukštas T limfocitų lygis, kuris atsiranda, kai organizmas yra užkrečiamas kitais žmogiškais koronavirusais, pavyzdžiui, paprastas peršalimas, gali apsaugoti nuo COVID-19.“

Dalyviai atliko PGR testus tyrimo pradžioje, taip pat vėliau, po keturių ir septynių dienų, kad išsiaiškintų, ar jie užsikrėtė. Kraujo mėginiai taip pat buvo imami. Tai leido išanalizuoti turėtą T ląstelių lygį, atsiradusį po ankstesnių peršalimo infekcijų.

Mokslininkai aptiko, kad 26 asmenims, kurie neužsikrėtė, T limfocitų kiekis buvo ženkliai didesnis nei 26 tyrimo dalyviams, kurie pasigavo COVID-19 po santykio su infekuotoju.

Ekspertai tai vadina labai svarbiu atradimu. Vis dėlto kartu įspėja, kad tikėtis tokiu būdu apsisaugoti nuo koronaviruso yra pavojinga, o geriausia priemonė – visiškai vakcinuotis.

Mokslininkai taip pat įsitikinę, kad jų atradimas yra rimtas žingsnis link antros kartos, universalių, vakcinų, kurios apsaugotų ne tik nuo dabartinių, bet ir ateities COVID-19 atmainų.

„Mūsų tyrimas aiškiai įrodo, kad T ląstelės, atsiradusios dėl tradicinio peršalimo koronavirusų, apsaugo nuo SARS-CoV-2 infekcijos, – teigė vyresnysis tyrimo autorius profesorius Ajitas Lalvani. – Šios T ląstelės apsaugo viruso viduje esančius baltymus, o ne jo paviršiuje esantį baltymą smaigalį.“

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 4635 nauji COVID-19 atvejai, mirė šeši žmonės. Tai rekordinis atvejų skaičius Lietuvoje nuo pandemijos pradžios, rodo trečiadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.

2022 01 12 14:35
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt