trečiadienis, spalio 5 d.
Kodėl nuo COVID-19 miršta daugiau vyrų?
Alfa.lt

Tiek vyrai, tiek moterys gali labai lengvai užsikrėsti koronavirusine infekcija. Tačiau vyrams dažniau pasireiškia sunkesnė ligos forma ir jie turi didesnę tikimybę mirti. Kodėl?

Portalo DW teigimu, nuo pat pandemijos pradžios mokslininkai kėlė daugybę versijų, kodėl COVID-19 yra kenksmingesnis būtent vyrams – jie mažiau rūpinasi savo sveikata, santykinai daugiau rūko ir valgo mažiau maistingą maistą. Pasak tokių teorijų, senesnioji karta yra ypač pažeidžiama dėl nekokybiško gyvenimo būdo. Be to, vyrai įprastai ilgiau delsia eiti pas gydytojus ištikus problemai.

Tačiau visai neseniai išleistas plataus masto tyrimas moksliniame žurnale „Nature Communications“, panašu, pavirtina anksčiau keltas versijas.

Iš 20 valstybių surinkti duomenys dar birželį patvirtino, kad moterys virusą pasigauna tokiu pat tempu kaip ir vyrai. Tačiau būtent vyrai turi didesnę tikimybę pasigauti rimtesnę COVID-19 formą ir mirti nuo infekcijos.

Vienas iš esminių faktorių, padidinančių vyrų mirtingumą, – esamos sveikatos problemos. Pavyzdžiui, vyrai daug dažniau kenčia nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir dažniau nuo jų miršta.

Kitas esminis faktorius – amžiaus struktūra. Pasak Vokietijoje veikiančio Roberto Kocho instituto, 70–79 metų amžiaus grupėje mirė dvigubai daugiau vyrų nei moterų, nors ir tiksliai nėra žinoma kodėl. 

Kas yra ACE2 receptorius ir kodėl jis gali sukelti problemų vyrams?

ACE2 receptorius, esantis ant plaučių, arterijų, širdies, inkstų ir žarnų ląstelių paviršių, gali vaidinti rimtą vaidmenį plintant ligai, nes būtent šis fermentas sugeba praleisti tokias ligas kaip COVID-19, SARS ir MERS sukeliančius virusus į ląstelių vidų. Būtent todėl yra pastebima, kad vyrai daug rimčiau suserga ir MERS liga, kurią sukelia panašus į COVID-19 koronavirusas.

Remiantis Groningeno medicinos centro atliktu tyrimu, ACE2 receptorių vyrų organizme galima aptikti gerokai daugiau nei moterų. Mokslininkų teigimu, tas pats receptorius gali prisidėti ir prie lėtinio širdies nepakankamumo. 

Estrogenai ir stipresnė imuninė sistema

Moterų imuninė sistema taip pat yra daug atsparesnė nei vyrų. Pagrindinė to priežastis – moteriškas hormonas estrogenas. Būtent šis hormonas stimuliuoja imuninę sistemą, todėl organizmas sugeba greičiau ir agresyviau kovoti su patogenais. O vyriškas hormonas testosteronas kaip tik slopina kūno gynybines funkcijas.

Pasak virusologų, įprastai greitesnė bei stipresnė moterų imuninės sistemos reakcija veikia ir kovojant su virusinėmis ligomis – ar tai būtų paprasčiausias peršalimas, ar gripas. Tai kažkiek pagrindžia juokus, kad vyrams gripas yra „labai sunkus ir skausmingas“.

Iš kitos pusės, moterys gerokai dažniau kenčia nuo autoimuninių ligų, kurių metu imuninė sistema „persistengia“ ir ima pulti paties organizmo baltuosius kraujo kūnelius.

Pasak molekulinio virusologo Thomo Pietschmanno, egzistuoja ir kitokios moterims palankios „genetinės priežastys“. Pavyzdžiui, „kai kurie su imunine sistema susiję genai“, tokie kaip patogenus nustatantys genai, yra užkoduoti X chromosomoje. Moterys šias chromosomas turi dvi, o vyrai – tik vieną. 

2020 12 27 07:56
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt