šeštadienis, gegužės 30 d.
Kokie riešutai naudingiausi organizmui?
tiesa.com
Pixabay.com

Daugybė sveikųjų riebalų, baltymų, maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų – riešutai yra idealus užkandis visai šeimai. Tačiau ką rodo tyrimai? Kurie riešutai yra vertingiausi mūsų sveikatai ir naudingiausi aplinkai? Štai ką privalote žinote, jei norite gyventi ir valgyti sveikiau.

Tausojantys aplinką vertina ne tik skonį, bet ir auginimo sąlygas

Nors riešutai yra natūrali gamtos dovana ir visi jie savaip vertingi, jų apdorojimo ir auginimo būdai skiriasi. Sveikuoliams ar norintiems valgyti tik natūralų maistą taip pat yra pasirinkimas – ekologiški riešutai. Kuo jie skiriasi nuo parduotuvių lentynose matomų įprastų riešutų? Ekologiški riešutai, sėklos, džiovinti vaisiai ar kiti produktai nuo neekologiškų skiriasi ne tik apdorojimo būdu. Ar produktas ekologiškas, lemia auginimo sąlygos ir medžiagos, kurios gali būti randamos tos grupės produktuose. Ekologiškuose ūkiuose užaugintuose ir sertifikuotuose riešutuose negali būti jokių teršalų – pesticidų, sunkiųjų metalų, radioaktyvaus užterštumo, nitratų pertekliaus ir sintetinių maisto priedų. Tai didžiulis privalumas ne tik norintiems prisidėti prie aplinkos tausojimo, kontroliuoti svorį, geriau jaustis, bet ir auginantiems vaikus, kurie mėgsta riešutus ir renkasi juos kaip vieną sveikiausių užkandžių.

Pasak Vilniaus Santaros klinikų gydytojo rezidento dietologo Edvardo Grišino, visi riešutai yra naudingi, tačiau jei yra galimybė, visuomet verta rinktis ekologišką produktą. Kodėl? Tokie produktai yra maistingesni ir natūralesni, mažiau perdirbti, apdoroti. Ypač svarbu vengti skrudintų, sūdytų ir saldžių, įvairiuose apvalkaluose esančių riešutų su prieskoniais, nes jų maistinė vertė yra didesnė, o nauda kur kas mažesnė. Norint gyventi sveikai svarbu domėtis, kaip produktas pagamintas, kur ir kaip augintas.

„Riešutai yra subalansuotos mitybos dalis. Juose gausu gerųjų riebalų, o tyrimais įrodyta, kad graikiniai riešutai ir migdolai dėl didelio skaidulų kiekio greičiau suteikia sotumo jausmą nei kiti užkandžiai, tad tinka norintiems subalansuoti svorį. Taip pat juose gausu cinko, magnio, kalio – mineralų, kurie svarbūs ne tik mūsų odai, plaukams, bet ir gerai savijautai “, – komentavo gyd. E. Grišinas.

Riešutų įvairovė didelė, ir visi mes turime mėgstamiausius savo riešutus, bet kurie iš jų naudingiausi visai šeimai ir kodėl?

Graikiniai riešutai aktyvina smegenų veiklą

Puiki atmintis, intelektiniai gebėjimai – svarbūs ne tik vyresnio amžiaus žmonėms, bet ir vaikams bei paaugliams. Pietų Australijos universiteto atlikto tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad riešutų valgymas gali būti raktas į geresnę ilgalaikę pažintinę sveikatą. Išanalizavus 4822 Kinijos gyventojų, vyresnių nei 55 metų, mitybą, paaiškėjo, kad per dieną suvalgius daugiau nei 10 riešutų pagerėja mąstymas, motyvacija bei atmintis. Tyrime teigiama, kad žmonės, įtraukę į savo kasdienę mitybą riešutus, savo pažinimo funkcijas gali pagerinti net 60 proc., palyginus su tais, kurie nevalgo riešutų. Kurie riešutai naudingiausi smegenų veiklai? Daugybė tyrimų įrodė – graikiniai. Juose yra daug smegenų veiklai svarbių medžiagų: antioksidantų, polifenolių ir augalinių Omega-3 riebalų rūgščių bei alfalinoleno rūgšties.

Anakardžiai – širdies sveikatai

Nacionalinio biotechnologijų informacijos centro tyrime nurodoma, kad anakardžiai gali būti naudingi širdies sveikatai, šių riešutų įtraukimas į kasdienę mitybą turi poveikį cholesterolio kiekiui, stresui bei kraujagyslių sveikatai. Širdies asociacija rekomenduoja kiekvieną savaitę suvartoti po keturias porcijas nesūdytų, neapdorotų riešutų. Kitas tyrimas, paskelbtas „New England Journal of Medicine“, rodo reikšmingą ryšį tarp riešutų vartojimo ir mažesnio mirties atvejų dėl širdies, vėžio ir kvėpavimo takų ligų skaičiaus. Tyrime teigiama, kad maistinės medžiagos riešutuose, pavyzdžiui, nesočiosios riebalų rūgštys, baltymai, vitaminai, mineralai ir antioksidantai, turi uždegimą slopinančių savybių.

Anakardžiai taip pat yra geras sveikų riebalų šaltinis, padedantis mūsų organizmui pasisavinti riebaluose tirpius vitaminus (A, D, E ir K) bei gaminti riebalų rūgštis, kurios yra gyvybiškai svarbios smegenims ir kraujo krešėjimui. Nesočiųjų riebalų įtraukimas į mitybą padidina gerojo cholesterolio kiekį, gali sumažinti kraujospūdį. Pagrindiniai nesočiųjų riebalų šaltiniai – anakardžių riešutai, augaliniai aliejai.

Migdolai ir lazdynų riešutai – antioksidantai, stiprinantys imunitetą

Šie riešutai – tai ne tik idealus deserto komponentas, bet ir šarminių medžiagų šaltinis, stiprinantis imuninę sistemą. Juose gausu ir vitamino E – antioksidanto, atsakingo už mūsų odos sveikatą, saugančio nuo laisvųjų radikalų. „Migdoluose yra daug sveikųjų riebalų, baltymų ir magnio, kuris padeda kovoti su depresija, gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje, kraujospūdį, cholesterolio kiekį bei puikiai tinka, jei norite numesti svorio, nes jie suteikia sotumo jausmą“, – sakė mitybos specialistas Davidas Friedmanas.

Lazdynų riešutai turi daug vitaminų ir mineralų, o šie yra galingi antioksidantai. Jie sunaikina žalingus laisvuosius radikalus ir padeda išvengti rimtų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, vėžio ir širdies ligų. Lazdynų riešutai yra puikus vitamino E šaltinis, padeda kovoti su senėjimu ir ligomis, slopina uždegimą.

2019 06 27 11:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt