trečiadienis, rugpjūčio 5 d.
Kova su pelėsiu
tiesa.com

Nė vienas nenorime gyventi name, kurio kampai, lubos ar sienos išmarginti nepageidaujamų namų „svečių“ pelėsių.

Pelėsių dažniausiai baiminamės todėl, kad jie gadina estetinį namų vaizdą, bet gydytojai atkreipia dėmesį ir į dar nemalonesnę jų „savybę“ – perspėja apie į aplinką jų išskiriamas nuodingas ir sveikatai kenksmingas medžiagas, sukeliančias alergiją bei įvairias ligas, pavyzdžiui, mikozę.

Pelėsiai – tai mikroskopiniai augalai-parazitai, pernešami oru ir įsikuriantys sienų jungtyse ar prie langų. Specialistų teigimu, su pelėsiu reikėtų kovoti dar tada, kai šis net nespėjo atsirasti.

Siekiant išvengti pelėsio labai svarbu, kad namas būtų suprojektuotas laikantis higienos normų ir rekomendacijų. Besistatantieji naują namą turėtų atkreipti dėmesį į atitvarines konstrukcijas ir pasirūpinti, kad jose būtų naudojamos atsparios drėgmei medžiagos, pavyzdžiui, pagamintos iš akmens vatos, kuri neįgeria vandens ir yra laidi garams.

Tiek naujos, tiek senos statybos namo gyventojams patartina prieš pelėsį imtis prevencinių priemonių – geriau stengtis jo išvengti, negu kovoti su jau esamu.“

5 patarimai, kaip namuose išvengti pelėsio:

1. Vėdinkite patalpas. Pelėsis mėgsta drėgmę ir šilumą, todėl būtina vėdinti kambarius. Net ir šaltomis dienomis reikėtų atidaryti langus ir bent 15 min. į kambarius įleisti gryno oro arba įsirengti vėdinimo sistemą. Išvėdinti patalpas reikėtų ir po maisto gaminimo, maudynių duše, skalbimo ar kitų veiksmų, keliančių drėgmės lygį namuose.

2. Reguliuokite drėgmę namuose. Dažnai drėgmė per atitvarines namo konstrukcijas ar jose kaupiasi dėl įvairių buitinių procesų, netgi žmonių kvėpavimo ar maisto ruošos. Be to, neišgaravusios drėgmės lieka ir dėl šlapių procesų statybų metu (mūrijimo, tinkavimo ar dažymo), nes išoriniam sluoksniui naudojamos garams nelaidžios medžiagos. Namuose, kuriuose palaikoma 30–60 proc. drėgmė, pelėsis kaupiasi kur kas rečiau nei tuose, kur drėgmės lygis aukštesnis. Išmatuoti drėgmę galima įsigijus specialų matuoklį, o pastebėjus, kad rodmenys viršija rekomenduotiną normą, reikėtų naudoti drėgmės surinkimo aparatą.

3. Neleiskite kauptis vandeniui. Po kiekvieno skalbimo, indų plovimo ar pasinaudoję dušu įsitikinkite, kad ant grindų, stalo ar kitų paviršių neliko vandens. Pastebėjus drėgną paviršių reikėtų nuvalyti sausa šluoste. Pelėsis itin mėgsta kauptis vonios ar dušo pakraščiuose, nes žmonės tiesiog pamiršta šias vietas nusausinti.

4. Palaikykite tvarką. Nors gyvenamųjų patalpų tvarkymas yra savaime suprantamas dalykas, dažnai pamirštama išvalyti sandėliuką, rūsį ar atokias pakampes. Ypač reiktų atkreipti dėmesį į vonios kambarį: bent kartą per 1–2 mėnesius atitraukti skalbimo mašiną ir išvalyti jos stovėjimo vietą.

5. Atlikite namų „auditą“. Rekomenduojama bent kartą per 3 mėnesius namuose apžiūrėti langų rėmus, kampus, tarpus tarp baldų ir sienų. Aptiktas pelėsio užuomazgas reikėtų nedelsiant pašalinti specialiomis priemonėmis, o probleminę vietą stebėti dažniau. O jei pelėsis ant sienų jau užsiveisė, patariama nugrandyti pažeistą tinką ir jas nutinkuoti iš naujo. Tačiau jeigu net ir laikantis visų rekomendacijų pelėsis grįžta, reikėtų pasitarti su specialistais. Norint gyventi sveikatai nekenksmingoje aplinkoje gali tekti atlikti remontą ir naudoti gaminius, neleidžiančius kauptis drėgmei.

2016 01 03 10:45
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt