ketvirtadienis, liepos 9 d.
La Dolce Vita, kaip sakoma…
tiesa.com

Buvo laikai, kai žmonės kelionėms kruopščiai rinkdavosi aprangą, gėrimus ir kitus kelionių atributus.

Nors su masinio vartojimo era tokie keliautojų skrupulai nunyko, tačiau žmonija visada geruoju mena praeitį. Ir iš tos praeities, ko gero, tik tarpkontinentiniai traukiniai bei kruiziniai laineriai išlaikė tą senovinę etiketo ir aprangos kodo dvasią, cigarų kambarius ir juodaodžius nešikus „raudonomis kamizelėmis“, anot Mato Šalčiaus. Kaip rodo praktika, žmonėms viso to vis tiek norisi.

Pasiimkite geriausius drabužius

Tai štai Jums ir pirmas mano patarimas – susiruošę į kelionę kruiziniu laivu negailėkite drabužių, imkite, ką tik turite geriausio. Kruizas – puikiausia proga pademonstruoti viską, ir tam sudarytos visos sąlygos. Kiekvieną vakarą į kajutę mūsų kambarinis, geraširdis indonezietis Ibrahimas atneša lainerio laikraštį, kuris, be kita ko, informuoja, koks aprangos kodas privalomas rytoj per vakarienę, ir jei pasakyta apsirengti padoriai, ką gi, smagu taip ir apsirengti. Žinoma, galima ateiti vakarieniauti ir mūvint šortus ar vilkint palaikius marškinėlius – metrdotelis prie laivo restorano durų nesustabdys ir niekas neišvarys atsisėdusio (pats tai išbandžiau vieną vakarą), tačiau atrodysite, o ir jausitės, kaip sako Prancūzijos ir Rusijos aristokratija, ne „comme il faut“. Kaip ir nejaukiai jausitės gyvos muzikos bare ar bibliotekoje, kai aplink zuja moterys vakarinėmis suknelėmis su briliantų koljė (tiesa, ją galima nusipirkti ir laive). Aplinka įpareigoja, nes padorūs padoriai apsirengę žmonės ir elgiasi padoriai, o tada ir visas pasaulis atrodo padoriai. Kurgi kitur tuo įsitikinsi, jei ne kruiziniame laive?

Kartais paskelbiama ir teminių vakarų apranga – tarkime, Italijos vėliavos spalvų (raudona, balta, žalia) arba vien tik balta. Žinoma, mes, lietuviai, skirtingai nei italai, neturime akstino turėti daug baltų drabužių savo garderobe (juk ne kasdien Lietuvos gatvėse išvysi baltą kostiumą vilkintį ar baltą skrybėlę nešiojantį džentelmeną!), tačiau baltus marškinius turime visi. Žinoma, niekam nebūtina vežtis deimantais nusagstyto Elvio Presley‘io kostiumo, tačiau vis dėlto atminkite: kruizinis laivas – ne žygis „su palapinėmis“ ar medinis slidininkų namelis Slovakijos kalnuose.

Maisto ir gėrimų netrūks

Esama niuansų ir su gėrimais, tiek alkoholiniais, tiek gaiviaisiais. Kaip žinia, grynieji pinigai laineryje necirkuliuoja (kiekvienas keleivis turi savo identifikacinę kortelę su pinigų limitu), bet užsisakant kelionę rekomenduojama, nors ir neprivaloma, įsigyti vadinamąjį „gėrimų paketą“, už kurį atsiskaitoma išduodamais specialiais kuponais. O štai už norimus papildomus alkoholinius kokteilius ir kitus gėrimus reikia mokėti atskirai (nuskaičiuojama nuo kredito kortelės), o jie kainuoja nuo penkių iki 20 eurų. Tas pats taikoma ir papildomiems valgiams, nors į bilieto kainą įskaičiuojamas maitinimas tris kartus per dieną, o ir visą parą veikianti nemokama picerija maisto klausimą sprendžia veiksmingai (bet maža ką – netikėtą pažintį galima įprasminti ir atskiruose sušio ar žuvies restoranėliuose). Maisto gausa stebina, ir kartais net rodos, kad laivo triumuose ne teliuškuoja cisternos su degalais, o mekena ištisos kaimenės avių, karvių ar kitų nenusakomų formų galvijų, ištisą parą veikia ridikų ir paprikų šiltnamiai ir dar sukasi koks nedidelis malūnas…

Taigi, sotiems žmonėms nuolat rūpi, ar vežtis į kelionę savo gėrimus ir ar įmanoma juos įsinešti iš miestų, kuriuose laineris sustoja (grįžtant iš miesto laivo apsauga peršviečia visus įsinešamus daiktus). Atsakymas paprastas – viskas įmanoma, tik nereikia tuo piktnaudžiauti. Juk ne prisigerti čia atvykote, ar ne? Šiaip ar taip, troškulio jausti neteks. Visą parą veikiančiame restorane galima gauti nemokamo vandens, kavos ir arbatos.

Gali būti tinginiu ar „skruzdėliuku“

Visus laivo keleivius galima suskirstyti į dvi grupes. Pirmieji, galima sakyti, tinginiai – nuo pat ankstaus ryto iki vėlaus vakaro jie drybso prie baseinų, nesvarbu, ar laivas plaukia, ar prisišvartavęs uoste. Jie santūriau reiškia emocijas ir ilgiau mėgaujasi maistu. Dažniausiai tai irgi italai, tik jau pagyvenę. Tradiciškai tai jau būna pasaulio matę asmenys, kuriems tokios kruizinės kelionės – tai galimybė bent kiek pasišalinti iš įkyrėjusios žemės ir pasidžiaugti visiškai kitu sociumu – be didelio gyvenimo tempo, įkyrėjusių peizažų ar vadinamųjų „draugų“ veidų.

Antroji grupė – tai „skruzdėliukai“, kuriems viskas įdomu. Jie nuolat zuja visuose lainerio deniuose, anksčiausiai išbėga į ekskursijas ir vėliausiai grįžta iš jų, jie daugiausiai viską fotografuoja, užima pirmas eiles laivo „La Scala“ teatro salėje, pirmieji prisikrauna kupinas lėkštes maisto, pirmieji puola formuoti „traukinuką“ per bet kurį masinį susibūrimą ar šokius (viena didžiausių pramogų visame kruize – šokiai, kurių pamokos – nuo linijinių iki „Gangnam Style“ – vyksta nuolat). Daugiausiai tai italai, ir jų aktyvumas natūralus – tiesiog žmonės mėgaujasi gyvenimu ir nevengia reikšti savo emocijų.

Ne vien pensininkams

Gyvenimas taip pat neigia mitą, kad viskas kruiziniuose laivuose yra skirta tik pensininkams. Net ir prie dviejų baseinų viršutiniuose laivo deniuose vaikams skirta žaidimų zona yra ne ką mažesnė nei senjorams ar porelėms. Veiklioms moterims skirta ištisas SPA ir grožio procedūrų skyrius bei nuolat rengiami kvepalų ar gyvenimo būdo reikmenų pristatymai. Susireikšminusiesiems (tokiems kaip aš) skirta cigarų ir viskio salė (italai, žinia, nevengia nei taurelės, nei cigaretės, todėl laive rūkomų vietų nemažai), kazino (atsidarantis tik išplaukus iš uosto į tarptautinius vandenis) ar biblioteka (knygų asortimentą sudaro beveik vien meilės romanai). Romantikų porelėms – promenada laivo deniais, paaugliams – diskoteka ir kompiuterinių žaidimų „arkada“, tėčiui ir dukrai – mini golfo laukas, mamai ir kūdikiui – vaikų žaidimų aikštelės. Senjorams – bingo ir teatras su kiekvieną vakarą vykstančia šou programa.

Šou programa

Šiaip jau laivo šou programa, kaip sakoma, „komsi-komsa“. Pirmas vakaras skirtas Frankui Sinatrai, tačiau jį vaidinantis jaunuolis, nelabai jausmingai dainuojantis „New York, New York“, vilki juodus marškinius ir blizgantį kostiumą (sunku net įsivaizduoti Sinatrą, vilkintį tokią banalią XX a. pabaigos aprangos kombinaciją). Antras vakaras – Džeimso Bondo filmų motyvais, pavadintas „Iš Rusijos – su meile“. Sovietinius kariškius vaidina juodaodžiai, net paties Džeimso Bondo oda šiek tiek kakavinio atspalvio, tačiau publika patenkinta. Ir ypač ji entuziastingai ploja, kai šokėjų grupė smagiai šoka tryptinį pagal „Kalinka malinka“ melodiją. Italai sieloje, matyt, vis tiek yra komunistai, o ir jiems Rusija visada smagu žavėtis, kai ji toli… Trečias vakaras skirtas Šerlokui Holmsui, vėl su juodaodžiais XIX amžiaus Londono policininkais, o pats Šerlokas Holmsas garbanotus plaukus susirišęs į uodegėlę. Vienas vakaras skirtas italų liaudies dainoms (jas jau esame girdėję dainuojant net Radžį), tačiau kažkodėl nenuskamba ugningas „Avanti, popolo!“ maršas – gal keleiviai-komunistai tą vakarą ilsėjosi? Samurajų šou, romantikos vakaras – programų sudarytojai išties padirbėjo iš peties. Tiesa, sumaišties į siužetą įnešdavo kiekvieną vakarą pasirodantis rusų akrobatų trio, demonstruojantis tuos pačius triukus tiek dainuojant Šerlokui Holmsui, tiek pasirodant samurajams… Gal tai buvo režisieriaus užgaidos, gal kontrakto sąlygos – šito išsiaiškinti nepavyko. Bet teisybės dėlei būtina pridurti, kad publika juos visada sutikdavo ovacijomis.

Žvaigždėtas dangus virš galvos ir teigiamos emocijos

Na, o jei apskritai nesinori „eiti į žmones“, kajutėje yra televizorius, 220 V įtampos kištukiniai lizdai kompiuteriui. Tiesa, būtina įspėti iš karto – laive Wi-Fi ryšys beprotiškai brangus (pusvalandis kainuoja 15 eurų), tad savo pašto dėžutę geriausia tikrinti išlipus į krantą (dauguma kavinių prie uosto ir masina turistus būtent nemokamu Wi-Fi ryšiu). Iš esmės, laive yra nemažai vietų, kur galima išleisti sunkiai uždirbtus pinigus – nuo keliolikos barų iki ištiso denio parduotuvių.

Tačiau, kaip žinia, patys geriausi dalykai šiame pasaulyje yra visiškai nemokami. Tai žvaigždėtas dangus virš galvos. Monotoniška raminanti bangų mūša. Saulė, besileidžianti už horizonto. Delfinų šeimynėlė, kurį laiką sekanti laivą. Teigiamos emocijos galvoje. Šypsenos bendrakeleivių, o ir Jūsų veiduose. Grynas jūros oras. Ir, žinoma, romantiškas pasivaikščiojimas su mylimu žmogumi kruizinio lainerio deniu. La Dolce Vita, kaip sakoma…

2014 10 04 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt