pirmadienis, liepos 13 d.
Limfoma – ne mirties nuosprendis
tiesa.com

Limfoma, viena labiausiai plintančių kraujo vėžio rūšių, kasmet pasaulyje nusineša daugiau nei 200 000 gyvybių. Apmaudžiausia, kad ši ligų grupė dažniausiai per vėlai diagnozuojama, todėl, kad apie ją žmonės žino per mažai.

Dėl visuomenės senėjimo piktybinių ligų kreivė neišvengiamai kopia į viršų, tad ir susirgimų limfoma skaičius didėja kasmet. Šiandien galima pasidžiaugti nebent tik tuo, kad efektyvi biologinė terapija tapo prieinama didžiajai daliai sergančiųjų limfoma, o tai padeda ženkliai pagerinti gydymo rezultatus. Gydant dažniausiai pasitaikančią limfomos rūšį – difuzinę didelių B ląstelių limfomą – darbingo amžiaus pacientų iki 60 metų grupėje pasveikimo tikimybė Lietuvoje jau viršija 80 proc.

Simptomai, kuriuos pastebėjus būtina pasitikrinti

Limfoma – limfinės sistemos piktybinis navikas, galintis pažeisti ir kitus organus. Pirmieji limfomos požymiai dažnai būdingi daugeliui susirgimų. Limfmazgių padidėjimas – pirmasis jos požymis (limfmazgiai dažnai būna neskausmingi, neparaudę, ir jei nėra akivaizdžios priežasties – įdrėskimo, infekcijos, dėl ko jie galėjo padidėti, tai galėtų signalizuoti apie limfomą).

Kiti galimi simptomai: stiprus prakaitavimas arba karščiavimas, ypač nakties metu; nepaliaujamas viso kūno niežulys; apetito netekimas, svorio kritimas arba nuovargis; pasikartojantis kosulys arba dusulys. Vaikams gali atsirasti kosulys arba kvėpavimo sutrikimų, jie gali jausti pilvo skausmą. Kartais vaikams apčiuopiamas darinys pilvo srityje.

Hodžkino limfoma būdingesnė jaunesniems žmonėms

Limfomos skirstomos į dvi pagrindines rūšis: Hodžkino (sudaro tik apie 8 proc. visų limfomų) ir ne Hodžkino. Hodžkino limfoma būdingesnė jaunesniems žmonėms (amžiaus vidurkis 20–30 metų), dažniausiai pažeidžia limfmazgius, dažniau viršutinėje kūno dalyje.

Ne Hodžkino limfomomis dažniausiai suserga vyresnio amžiaus žmonės (amžiaus vidurkis 60–65 metai). Dažniausiai limfomos tipas nustatomas operacijos metu pašalinus pažeistą limfmazgį (tokia procedūra vadinama biopsija) ir ištyrus jį mikroskopu.

Kiekviena limfoma turi kelias stadijas. Pradžioje ji būna vienoje vietoje (nustatoma pirma arba antra stadija), o paskui per kraują patenka į visus organus, todėl limfomos dažnai diagnozuojamos trečioje ar ketvirtoje stadijoje. Jos būna išplitusios į kepenis, blužnį, kaulų čiulpus ir kt. organus.

Skirtingos rūšies limfomos progresuoja skirtingai: vienos išplinta per dienas ir savaites, kitos plinta metų metus. Išgydomumas priklauso nuo limfomos rūšies. Taikant chemoterapiją, imunoterapiją ir kartais kaulų čiulpų persodinimą šiais laikais iš jaunesnių tokia limfoma sergančių pacientų pasveiksta aštuoni–devyni iš dešimties, o iš vyresnių pacientų (nuo šešiasdešimt metų) išgydomas maždaug kas septintas. Lėtesnės formos limfomos išgydomos kiek sunkiau, tačiau beveik visi pacientai jaučia pagerėjimą ir daugelis jų gali sugrįžti į normalų gyvenimą.

Kokios limfomos atsiradimo priežastys?

Nors pasaulio mokslininkai nuolat atlieka tiriamuosius darbus, skirtus limfomų priežastims atrasti, jos vis dar nežinomos. Limfoma, kaip ir kiti piktybiniai navikai, nėra infekcinė liga ir nuo kito žmogaus ja neužsikrečiama. Dažnai liga atsiranda nei iš šio, nei iš to, be jokios aiškios priežasties, todėl galimybė visiškai save apsaugoti ar anksti nustatyti ligą yra ribota. Jei, kai kuriais atvejais, gydytojai gali pasakyti, kad reikia sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviems, ir tada sumažinsite tikimybę susirgti, tai šiuo atveju praktiškai negalima nieko numatyti.

Nuo 2005 metų rugsėjo 15-oji Lietuvoje minima kaip pasaulinė limfomos diena. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras ta proga nori atkreipti visuomenės dėmesį į vieną dažniausių kraujo vėžio formų – limfomą, paskatinti žmones domėtis šia liga ir skleisti viltį, jog kraujo vėžys yra išgydomas.

2015 09 19 08:40
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt