pirmadienis, liepos 6 d.
LSU profesorius Albertas Skurvydas dalinasi aukso vertės faktais, padėsiančiais gerai jaustis, sulieknėti ir ilgiau gyventi
tiesa.com
pixabay asociatyvi nuotrauka

Lietuvos sporto universiteto profesorius Albertas Skurvydas pasidalino esminiais faktais apie mitybą, fizinį aktyvumą bei kalorijas.

1) Naujausi tyrimai rodo, kad JAV gyventojas vidutiniškai suvartoja su maistu apie 3700 kalorijų per dieną, t. y. apie 30-40 proc. daugiau nei reikėtų;

2) Per dieną vidutiniškai Žmogus išeikvoja apie 2250 kalorijas:

a) 65 proc. bazinei medžiagų apykaitai organizme (ramybės metu, tame tarpe ir miego metu);

b) 25 proc. judėjimui;

c) 8 proc. maisto suvirškinimui ir įsisavinimui;

d) 2 proc. – kita, pavyzdžiui, labai daug mąstome.

3) Bazinis energijos suvartojimas ramybėje sumažėja apie 20-40 proc., kai numetame antsvorį dėl kalorijų, gaunamų su maistu, apribojimo.

4) Daug pasaulyje diskutuojama apie „geras ir blogas“ kalorijas. Dabar dominuoja klaidinga nuomonė, kad nesvarbi maisto sudėtis, o svarbus tik tai, kiek jame yra kalorijų.

Medžiagų apykaitai labai svarbi ir maisto sudėtis. Organizmo sveikatai dar labiau. Pavyzdžiui, cukraus blogybė didžiausia ir yra ta, kad jis labai greitai patenka į kraują, kai jį suvalgome.

Tad organizmas nespėja jo įsisavinti – tada juk lauk nemesi, todėl organizmas tai ir kaupia į atsargas (riebalus). O kai atsargų susikaupia per daug, jose prasideda uždegimo procesai, o tai yra tragedija visam sveikam organizmui. 

5) Tyrimai su pelėmis rodo, kad jos ilgiausiai gyvena, kai yra maitinamos 30-50 proc. kalorijų deficitu, nei jos paprastai suvalgo. Pasirodo, kad ir pelės labai persistengia su maistu.

Tiesa, joms galima atleisti, nes jos juk nestudijuoja geriausiuose pasaulio universitetuose mitybos ir pratimų fiziologijos mokslo. O ir feisbuko neskaito...

6) Jei pasaulio turtingųjų šalių gyventojai atsisakytų vartoti nereikalingo ir nesveiko su maistu kalorijų pertekliaus, tada jų gyvenimo ne tik kokybė, bet ir trukmė pagerėtų reikšmingai; o dėl sutaupyto maisto būtų galima išgelbėti daugybę milijonų badaujančių Afrikoje žmonių; o dėl sutaupytų lėšų skirtų gydymui, būtų galima pasaulio žmonių gyvenimo gerovę padidinti apie 10-15 proc.

7) Kodėl taip nebus dar greitai? Nes žmonių smegenys dar nėra pajėgios atsisakyti greitai gaunamo malonumo – kaloringo maisto. Tuo labiau yra labai daug galingų jėgų, nenorinčių sugriauti šią „pasaulio tvarką“ – vaistų pramonė, greito maisto gamybos pramonė ir t. t.

8) Ar kada nors iš viso bus tai bus? Net neabejoju, kad bus. Kas pagrindinė tokių pokyčių jėga? Žmonių sąmoningumo didėjimas, taip pat ir vertybių kai kurių perkainavimas.

2019 10 30 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt