antradienis, rugpjūčio 11 d.
Mitai apie gėrimus mankštinantis ir po mankštos
tiesa.com

Sklando daugybė mitų apie skysčių gėrimą per sporto treniruotes. Šiandien aptarsime penkis teiginius.

 Pirmas mitas. Treniruojantis ar iš karto po treniruotės geriamas vanduo apsunkina širdies veiklą.

Paprastai kiekvienas mitas turi šiek tiek tiesos, ir tam tikrame kontekste šis teiginys gali būti teisingas. Tai tiesa, jei treniruodamiesi išgersite didelį kiekį vandens arba gersite jį šaltą. Kita vertus, jei sportuodami ir po treniruotės gurkšnosite šiltoką vandenį – padėsite savo organizmui ir sumažinsite apkrovą širdžiai.

Antras mitas. Jei nejaučiu troškulio – skysčių organizmui pakanka.

Teiginys, kad troškulys yra pagrindinis skysčių trūkumo signalas, yra klaidingas. Troškulį mes jaučiame, jei organizmui trūksta 0,5–1 litro vandens. Jeigu vandens trūksta daugiau, šį jausmą prarandame. Taigi galvoti, kad „man skysčių nereikia, nes organizmas neprašo“ – klaidinga. Būtinas skysčių kiekis priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės, medžiagų apykaitos, mitybos būdo, fizinio aktyvumo lygio, aplinkos sąlygų bei svorio. Žmogaus organizme yra apie 60 proc. skysčių, ir kiekviena ląstelė turi būti aprūpinama vandeniu. Taigi skysčių norma žmonėms, sveriantiems atitinkamai 60 ir 120 kg, bus visiškai skirtinga.

Orientacinę skysčių normą galite pasiskaičiuoti patys. Paros normos formulė paprasta: Jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) = x litrų jūsų dienos teorinė norma. Faktinė kiekvieno žmogaus norma priklauso nuo jo valgomo maisto (kiek valgo šviežių daržovių, vaisių, kiek kepto maisto ir pan.), svorio, fizinio aktyvumo, sveikatos būklės bei aplinkos veiksnių. Taigi norma – individuali.

Dehidratacijos požymių yra įvairiausių: nuo sausų lūpų, vidurių užkietėjimo iki aukšto hemoglobino lygio. Vienas paprasčiausių būdų sužinoti – patikrinti šlapimo spalvą. Jei ji šviesi – gerai, jei šlapimas be spalvos – išgerta per daug skysčių, jei tamsus – jūsų organizmas dehidratuotas. Ši taisyklė negalioja, jei jūs geriate B grupės vitaminus, kurie šlapimą nudažo skaisčiai geltona spalva.

Trečias mitas. Po treniruotės reikia išgerti litrą vandens.

Tai netiesa, kiekvienu atveju vandens kiekis skirsis. Rekomenduotume pasisverti su tais pačiais drabužiais prieš sportą ir iš karto po treniruotės. Jei svarstyklės rodo minus 300 gramų – deja, tai ne riebalai ištirpo, nes jie taip greit nesusiskaido. Svarstyklės rodo, kiek Jūs netekote skysčių. Vienas gramas „numesto“ svorio lygus 1 ml vandens. Šiuo atveju jums reikia išgerti didoką (apie 300 ml talpos) puodelį šilto (ne šalto!) vandens per 10–15 minučių. Beje, taip pat primename, kad būtina skysčius vartoti po truputį ir per visą treniruotę.

Ketvirtas mitas. Geriausia po treniruotės atsigaivinti sportininkams skirtais gėrimais.

Šio teiginio teisingumas priklauso nuo treniruotės intensyvumo. Profesionaliems sportininkams tokie gėrimai būtini, tuo tarpu mėgėjiškai sportuojantiems, t. y. ne didžiausiu intensyvumu ir iki pusantros valandos, turėtų pakakti įprasto vandens. Jei stipriai prakaituojate, prarandate ne tik vandenį, bet ir druskas. Tokiu atveju verta atsigerti aukštos mineralizacijos vandens, pavyzdžiui, mineralinio vandens „Vytautas“ ar „Boržomi“.

Penktas mitas. Geriausia po treniruotės atsigaivinti sultimis.

Tai tiesa, jei pageidaujate auginti raumenis arba jūsų treniruotės yra ypač intensyvios, t. y. siekiate sportinių rezultatų. Bet netgi sportininkams geriau gerti sultis, skiestas vandeniu. Bet jei pageidaujate sulieknėti – šis patarimas ne jums. Treniruodamiesi ir po treniruotės gerkite tik vandenį ar mineralinį vandenį – taip greičiau pasieksite pageidaujamų rezultatų.

2014 04 12 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt