pirmadienis, gegužės 17 d.
Nauja JK kovos su nutukimu kampanija gali tapti pragaru maitinimosi sutrikimus turintiesiems
Alfa.lt

Naujausia Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono stategija kovoje su koronavirusu – padaryti šalies gyventojus plonesniais, praneša portalas CNN.

Išleista „Geresnės sveikatos“ (angl. „Better Health“) strategija imsis kovoti su įsisenėjusia nutukimo problema šalyje, tačiau šios politikos kritikai bijo, kad šios priemonės gali pakenkti maitinimosi sutrikimus turintiems asmenims.

Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Jungtinė Karalystė turi vieną didžiausių nutukusių žmonių santikį pasaulyje – beveik vienas iš trijų suaugusių žmonių šioje šalyje yra laikomas nutukusiu.

Būtent dėl šios problemos 2018-2019 m. Anglijoje į ligonines buvo paguldyta per 11 tūkst. žmonių – tai ypatingai neramina pandemijos akivaizdoje. Taip pat, pasak „Public Health England“, nutukę ar didelį viršvorį turintus asmenys turi didesnę riziką mirti ir nuo COVID-19.

Tarp naujųjų priemonių yra draudimas iki 21 h reklamuoti nesveiką maistą, įvairios svorio metimo iniciatyvos ir pasiūlymas kavinėms bei restoramams nurodyti kiek jų pateikiami patiekalai turi kalorijų.

Pristatant strategiją, B. Johnsonas prakalbo ir apie savo gan sudėtingas patirtis. Šiais metais per patį JK karantino įkarštį premjeras buvo užsikrėtęs koronavirusu ir buvo nugabentas į ligoninės intensyvios terapijos skyrių.

Politikas tvirtino, kad ligos metu jis buvo „gerokai per didelio svorio“.

„Aš buvau per storas, – socialiniame tinkle „Twitter“ paviešintame vaizdo įraše teigė premjeras. – Amžių amžius norėjau numesti svorį. Ir kaip daugelis žmonių, aš sunkiai susitvarkau su savo svoriu.“

Vaizdo įraše JK lyderis teigė, kad svorį metantys žmonės gali tam tikra prasme apsaugoti ir visą Nacionalinę sveikatos tarnybą (NHS).

„Jei tik jums pavyktų bent kiek sumažinti savo svorį ir apsaugoti savo sveikatą, jūs asaugotumėte ir NHS“, – teigė B. Johnsonas.

JK valdžia tikisi, kad ši kampanija paskatins viršsvorį turinčius žmones vidutiniškai numesti apie 2,5 kg, teigiant, kad toks pokytis leistų per artimiausius 5 m. NHS sutaupti 105 mln. svarų. 

Tačiau ši strategija susilaukė tam tikro nepasitenkinimo iš kai kurių aktyvistų ir su maitinimosi sutrikimais kovojančių asmenų.

Apie 1,25 mln. žmonių JK turi kokį nors maitinimosi sutrikimą, teigia šiems žmonėms pagalbą suteikianti labdaros organizacija „Beat“. Maždaug 20 proc. anoreksija sergančių žmonių suserga sunkia sutrikimo forma. Būtent anoreksija yra vienas iš daugiausiai gyvybių pareikalaujantis psichinis sutrikimas.

„Maitinimosi sutrikimai šioje valstybėje yra rimta problema, – teigė parlamentinės maitinimosi sutrikimų grupės pirmininkė ir liberalų parlamentarė Wera Hobhouse. – Reikalauti restoranų rodyti patiekalo kalorijų kiekį gali gerokai pakenkti nuo sutrikimų sveikstantiems asmenims.“

Labdaros organizacijos „Beat“ atstovas spaudai Tomas Quinnas atkreipė dėmėsį, kad net ir pats B. Johnsono pateiktas sugretinimas tarp svorio metimo ir pagalbos NHS gali būti žalingas.

„Kai kurios kalbos vietos gerokai stigmatizuoja, – teigė T. Quinnas. – Yra suformuojama potekstė, kad nutukę žmonės NHS kainuoja daugiau ir taip kenkia kitiems žmonėms. Jei tu mesi svorį, kad gelbėti gyvybes, tai loginė išvada ta, kad tavo svorio nemetimas kitus žmones gali pražudyt.“

„Didelis dėmesys yra skiriamas individui“, – pridūrė atstovas, pabrėždamas, kad tikrai per mažai dėmesio yra skirta platesniems visuomenės veiksniams, kurie prisideda prie nutukimo. 

2020 08 14 12:07
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt