trečiadienis, liepos 6 d.
Netinkamai prižiūrimi lęšiai gali tapti akių bakterijoms daugintis palankiu „šiltnamiu“
Alfa.lt
Organizatoriai
Akis

Vasara neatsiejama nuo maudynių vandens telkiniuose, pramogų gamtoje, o visa tai gali tapti iššūkiu nešiojantiems kontaktinius lęšius. Vaistininkai sako, kad klientams tenka priminti lęšių nešiojimo taisykles. Gydytoja oftalmologė Donata Montvilaitė perspėja, kad, jų nesilaikant, galima susidurti su rimtomis problemomis.

Kontaktiniai lęšiai gali itin palengvinti žmogaus gyvenimą, tačiau tik tuomet, kai jais tinkamai pasirūpinama. Kai kuriais atvejais specialistai net rekomenduoja geriau lęšių nenešioti, nei daryti tai netinkamai.

„Gydytojai oftalmologai dažnai įspėja pacientus dėl netinkamo kontaktinių lęšių nešiojimo. Dažnai su jais yra patogu, tačiau tik tol, kol viskas gerai, bet jei atsiranda problemų – jos būna itin sudėtingos. Prasta lęšių nešiojimo higiena gali tapti priežastimi kilti įvairioms komplikacijoms, dėl kurių netgi gali tekti atsigulti į ligoninę“, – perspėja gydytoja D. Montvilaitė.

Kontaktiniai lęšiai sukuria didelį patogumą, nes jei žmogus juos toleruoja, tuomet jis puikiai mato, jam nebereikia akinių, kurie spaudžia, rasoja, sukelia kitų nepatogumų. Pasak gydytojos, dėl to jie „įsimyli“ lęšius ir visai pamiršta akinius, o kartu ir lęšių nešiojimo taisykles.

Pirmas dalykas, kurį, anot oftalmologės D. Montvilaitės, daug pacientų daro netinkamai, – miega su lęšiais. Nors yra kontaktinių lęšių, kurie reklamuojami kaip saugūs miegoti, gydytoja net ir šiais rekomenduoja nepasitikėti. Ji miegojimą su lęšiais prilygina miegojimui su makiažu. „Vieną kartą užmigus, tikrai nieko tokio nenutiks, tačiau svarbu nepaversti to įpročiu“, – sako ji.

Kita dažna lęšių higienos klaida – maudymasis atviruose vandens telkiniuose nešiojant lęšius. „Žmonėms reiktų prisiminti, kad tai yra tie patys akiniai, tik kitu pavidalu“, – sako D. Montvilaitė. Tiems, kuriems reikia mažos dioptrijos lęšių, rekomenduojama einant maudytis nesidėti lęšių, o žmonėms, kurių regėjimas silpnas ir reikalauja didesnių dioptrijų, – keisti lęšius iškart po maudynių. Kontaktiniai lęšiai yra palanki terpė mikroorganizmams daugintis, todėl specialistai nerekomenduoja su jais maudytis.

Važiuojant atostogų rekomenduojama įsigyti vienadienius kontaktinius lęšius. Tokiu būdu sumažėja pagunda lęšius taupyti, nešioti per ilgai ir jie pasikeičiami laikui. Anot gydytojos, norėtųsi, kad tokių atvejų, kai pacientai nešioja vienadienius lęšius dvi ar tris paras, neatsirastų, lęšių išsiėmimas tinkamu laiku yra elementarios higienos dalis.

Nešiojant lęšius svarbu pasirūpinti ir tinkamu akių drėkinimu. Vaistininkė Jovita Juodsnukytė pataria tam turėti akis drėkinančių lašų. Pajutus pirmuosius akių sausėjimo požymius rekomenduojama susirūpinti nedelsiant ir nelaukti, kol akys pradės raudonuoti kiekvieną dieną. Pirmuosius simptomus įveikti gali padėti vaistininkas, kuris padės išsirinkti lašelius, drėkinančius gleivinę.

Tokius lašelius pagal poreikį rekomenduojama lašinti 3–4 kartus per dieną, o prireikus ir dažniau.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad akių lašai dažniausiai galioja iki pusės metų. Vaistininkė įspėja, kad senesnių lašelių vartoti negalima, nes jie bus praradę sterilumą, dėl to gali kilti dar didesnis akių uždegimas. Išskyrus specialias vienadozes talpyklas, kurios galioja ilgiau.

 „Lašeliai yra pirmas išsausėjusių akių būklę gerinantis žingsnis. Vaistinėse yra daugybė skirtingų lašelių, kurie yra ne vaistai, o tik pagalba akims, todėl galima savarankiškai pasirinkti lašelius ir juos lašinti. O jeigu akys yra raudonos kiekvieną rytą, pradeda pūliuoti, atsiranda geltonų išskyrų, tuomet reikia būtinai kuo skubiau kreiptis į gydytoją ir greičiausiai bus taip pat paskirti vaistiniai lašai“, – sako vaistininkė.

2021 07 28 15:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt