sekmadienis, sausio 24 d.
Operacija – ne vienintelis venų gydymo būdas
Alfa.lt

Venų varikozė – rimta problema, kuri dažnam asocijuojasi su kūno estetika. Vis dėlto negydoma ji progresuoja ir gali sukelti itin rimtų, kartais net pavojingų gyvybei komplikacijų. Apie pavojus, efektyviausius gydymo būdus ir profilaktiką pasakoja „Perfectus clinica“ kraujagyslių chirurgas, medicinos mokslų daktaras Rolandas Dagilaitis.

Kas lemia ligos atsiradimą?

Venų varikozė – paviršinių kojų venų išsiplėtimas, atsirandantis dėl veninių vožtuvų nesandarumo. Kai venų vožtuvėliai ima veikti prastai, venose ima didėti kraujo spaudimas. Kraujo sąstovis progresuoja, sandarumą praranda ir kiti, prieš tai nepažeisti, vožtuvai. Ilgainiui venos ima plėstis, susidaro poodinių mazgų.

Venų varikozė dažnu atveju paveldima liga. Atlikti tyrimai rodo, kad, jei vienas iš tėvų sirgo venų varikoze, tikimybė, kad ją paveldės, yra nuo 40 iki 60 %. Didelę įtaką turi ir amžius. Ši liga dažniau kamuoja moteris. Sutrikusi kojų veninė kraujotaka yra nustatoma kas antrai moteriai ir kas ketvirtam vyrui. Du kartus gimdžiusioms moterims venų varikozė nustatoma dvigubai dažniau, nei negimdžiusioms. Venų ligoms įtakos turi nutukimas, pasyvus gyvenimo būdas ir net nepalanki darbo aplinka (pvz., stovimas ar, priešingai, sėdimas darbas).

Kokie ryškiausi ligos požymiai?

Vieniems venų ligos pasireiškia kojų tinimu, kitiems jų nuovargiu, skausmu ar tiesiog estetiniu diskomfortu. Deja, neretai pirmieji požymiai, signalizuojantys apie galimas venų ligas, ignoruojami. Lengvas, bet vis dažnesnis kojų nuovargis ar sunkumo jausmas, skausmas, patinimas po darbo dienos, jau ženklas, kad reikia kreiptis į specialistą dėl pirminės konsultacijos. Akimi matomi pakitimai ar dariniai, tokie kaip paryškėjęs poodinių venų piešinys, odos spalvos pakitimai ar net opų, žaizdų atsiradimas sufleruoja, kad reikia kuo greičiau kreiptis į kraujagyslių chirurgą.

Kas gali nutikti uždelsus?

Tikėtis stebuklo, kad liga praeis savaime – neverta. Pažeistos venos taip pat neatsigauna nei nuo tabletės, nei nuo tepalo, nei nuo kompresinės kojinės mūvėjimo. Nesiimant gydymo priemonių, liga progresuoja: kojos tinsta vis dažniau, paviršinis kraujagyslių tinklelis vis ryškėja, vėliau išryškėja ir venų mazgai. Ilgainiui atsiranda mėšlungis ir kyla pavojingų komplikacijų – venų uždegimai, egzema, gali formuotis krešuliai ir trombembolijos.

Ar operacija – vienintelis gydymo būdas?

Vis dar populiarus mitas, kad vienintelis būdas kovoti su venų ligomis – chirurginė operacija, tačiau šiuo metu yra daugybė kitų priemonių ir metodų, galinčių išspręsti problemą, pvz., skleroterapija, modernus venų klijavimas bioklijais, radiochirurgija ar gydymas lazeriu. Tinkamiausias gydymo metodas yra parenkamas individualiai, po gydytojo konsultacijos ir tyrimo ultragarsu.

Kaip atliekamas tyrimas?

Ultragarsu skenuojamos kojų kraujagyslės ir tikrinamas venų vožtuvėlių funkcionavimas. Tai saugus, šiuo metu – bene tiksliausias ir visiškai neskausmingas – tyrimas. Tik įvertinus ultragarso tyrimo rezultatą galima paskirti veiksmingą gydymą.

Ar visuomet reikalingas gydymas?

Pirminėje venų varikozės stadijoje specialaus gydymo apskritai dar nereikia. Jei dėl tokio venų išsiplėtimo žmogus jaučia diskomfortą, patariama dėvėti medicinines kompresines kojines, kai kuriais atvejais išrašomi medikamentai. Jei liga jau paūmėjusi, operacijos iš tiesų gali prireikti, tačiau šiuolaikinės modernios technologijos leidžia ją atlikti be narkozės, pjūvių ir ilgo gulėjimo ligoninėje.

Modernus lazerinis venų gydymas tinka net 95% pacientų, kuriems nustatoma kojų venų liga. Operacijos lazeriu atliekamos su vietine nejautra, nepažeidžiant aplinkinių audinių, todėl sumažėja diskomforto, skausmo ir kraujosruvų tikimybė. Kadangi operacijos metu atliekami mikro pjūviai, po operacijos nelieka randų, o dūrių vietas sunku pastebėti net itin patyrusiam specialistui. Be to, po operacijos pacientas iš karto gali vykti namo ir net tą pačią dieną atlikti lengvus darbus. Būtina tik kelias savaites dėvėti kompresines kojines, kurias parenka gydytojas.

Užsiminėte apie skleroterapiją. Pastaruoju metu apie ją kalbama gana dažnai. Kokia tai procedūra?

Skleroterapija – veiksmingas ir saugus gydymo metodas įvairių formų venų varikozei gydyti. Metodo esmė – specialaus gydomojo preparato – sklerozanto, suleidimas į išsiplėtusią veną. Preparatas paskatina nesveikos venos sulipimą ir išnykimą. Atliekant procedūrą naudojamos specialios plonos adatos arba kateteriai, todėl procedūra beveik neskausminga. Jokio specialaus pasiruošimo šiai procedūrai taip pat nereikia. Šiuolaikiniai sklerozantai yra visiškai saugūs ir garantuoja ilgalaikius rezultatus, kai kuriais atvejais – visam gyvenimui.

Kaip išvengti ar bent atitolinti venų ligas?

Polinkį į venų varikozę gali sumažinti reguliarus bėgiojimas, vaikščiojimas, plaukiojimas, važinėjimas dviračiu, svorio reguliavimas, sveika mityba ir gyvenimo būdas. Moterims nerekomenduojama nešioti aukštakulnių, nes jie mažina kraujo nutekėjimą. Jeigu žmogus ilgai dirba stovėdamas, kūno padėtį reikėtų perkelti nuo vienos kojos ant kitos, išeiti pasivaikščioti. Jei darbas sėdimas, reikėtų nepamiršti atsistoti ir pasimankštinti. Profilaktinei venų priežiūrai taip pat veiksminga palaikyti kojas iškeltas aukštyn ir kontrastingi dušai. Labai veiksminga profilaktinė priemonė yra kompresinių kojinių mūvėjimas.

2020 09 22 13:36
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt