pirmadienis, liepos 13 d.
Pakelkime taurę linksmybių!
tiesa.com

Vynas – senovinis gaminys, tad, kaip ir visa senovė, apaugęs mitais bei legendomis. Praskleiskime paslapčių šydą prieš šventes, pasidomėkime, kas yra tiesa, o kas – tik šio gėrimo gerrbėjų sukurtos istorijos. Ir tada jau nedvejodami kelkime linksmybių taurę palydėdami senuosius ir sutikdami Naujuosius metus!

 Mitas: baltas vynas – prie žuvies, raudonas – prie mėsos

Niekas negali paaiškinti, nes tiesiog niekas ir nežino, iš kur ir kaip atsirado ši formulė. Matyt, kadaise koks nors suktas etiketo žinovas patingėjo moteriškų žurnalų skaitytojoms plačiau paaiškinti, kas yra vyno sudėtis, aromatas ir pan., tad sukūrė tokį silogizmą, kuris būtų aiškus ir ožkai. Tikrovėje akivaizdu tai, kad kuo stipresnis yra patiekalo skonis, tuo sodresnis turi būti prie jo geriamas vynas. Todėl lašišos kepsnys, tarkime, su imbieru reikalauja raudonojo vyno, o troškinti veršienos kotletai – baltojo. Ir, žinoma, jei Jūs manote, kad prie Jūsų mėgstamo patiekalo tinka vienoks ar kitoks vynas, tai ir gerkite jį taip, kaip Jums patinka – savo malonumui. Juk nesvarbu, iš ko ar ką geri, visada yra svarbiau – su kuo.

Mitas: prie „šampusiko“ būtinas ir šokoladas

Tai banali kiekvieno šiame gyvenime neprasisiekusio ar nekaltybės nepraradusio individo kombinacija, o tas, kas ją sukūrė, yra vertas mažiausiai keturių Baudžiamojo kodekso straipsnių. Galbūt tai kilę iš praeities pastangų šokoladu permušti „Sovetskoje šampanskoje“ birzgalo skonį? Kai kuriuose tamsiuose Lietuvos regionuose yra net išlikęs paprotys į putojantį vyną, kurį kaimiečiai oriai tebevadina „šampanu“, įmesti šokolado gabalėlį, ir jei tas gabalėlis „šoka“, aplipęs burbuliukais, – vadinasi, geras... Tačiau būtina neužmiršti, kad šokoladui vyno parinkti praktiškai neįmanoma, nes šokolado skonis yra ypač stiprus ir permuša bet kurio vyno aromatą. Prie šokolado tinka tik kava!

Mitas: vynui taurės forma yra svarbi

Tikiu, dažnas atsimenate savo pirmąją oficialiąją vyno degustaciją. Norėdami pademonstruoti, kaip vyno aromatas „atsiskleidžia“ įvairių formų taurėse, Jums davė pauostyti vyno, įpilto į plastmasinį puodelį, po to – įpilto į „teisingą“ stiklinę taurę. Išties, „teisingoje“ taurėje vyno aromatas „atsiskleidžia“ geriau, nėra ko ir ginčytis. Tačiau, kai kaimiečiai po tokių degustacijų pradeda raukytis, jei kažkas kažką geria ne iš „tokios“ taurės, atseit, „sugadinote gerą vyną, vandalai“, nusijuokite jiems į jų drumzlinas akis. Visa tai niekai. Gero vyno jokia tara nesugadinsi. Jei geriausios „Ferrari“ savybės atsiskleidžia tik trasoje Vilnius–Panevėžys, tai nereiškia, kad su tuo „Ferrariu“ negali važinėti Ožkiniuose.

Mitas: sausas – vadinasi, rūgštus

Vyno rūgštumas su cukraus kiekiu neturi jokio tiesioginio ryšio. Ir jei tą rūgštumą pabandytumėte užmaskuoti puse kilogramo „baltosios mirties“, vynas nepasidarytų mažiau rūgštus. Ir sausas vynas gali būti saldus. O jei vynas rūgštus – tai prastas vynas.

Beveik mitas: vietinius vynus reikia gerti jų tėvynėse

„Ooo, – stena someljė, – mes gėrėme rožinį vyną Provanse, ir jo skonis buvo dieviškas, o atsivežėme namo, ir malonumas pradingo.“ Iš dalies jie teisūs. Vyną yra sunku pervežti ilgais atstumais, ir kuo labiau jis kratomas, tuo darosi blogesnis. Tai faktas. Be to, vietiniai vynai savo tėvynėse geriau dera su vietiniais valgiais. Vynas prie triufelių, žinoma, yra skanesnis, nei tas pats vynas prie lietuvių patriotų pamėgtos „Tarybinės“ ir „daktariškos“ dešros.

Beveik mitas: tegu kvėpuoja

Kadaise girdėjau, kad vyną reikia dekantuoti (išpilti į grafiną ir leisti pastovėti) arba tiesiog iš anksto atidaryti butelį – kad „pakvėpuotų“. Žinoma. Bet tai taikoma ne visiems vynams. Išlaikyti raudonieji vynai ir portveinas tampa geresni po sąlyčio su oru. Ir jei vyne yra nuosėdų, išties patartina jį dekantuoti. Tačiau nei baltajam, nei rožiniam vynui „kvėpuoti“ nereikia. O jauni vynai gerai susimaišo su oru jau ir išpilstyti į taures.

Teisybė: geriant negalima mažinti gėrimų laipsnių

Žinoma, jei pradėjote gerti viskį, o po to dar išgėrėte butelį vyno, bus blogai. Bet ne nuo laipsnių, o nuo išgerto kiekio ir sumaišytų alkoholinių gėrimų...

2015 01 01 01:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt