pirmadienis, rugsėjo 28 d.
Parkinsono liga puola vis jaunesnius
tiesa.com

Apie Parkinsono ligą nėra nei daug kalbama, nei daug rašoma, nors tai antra labiausiai paplitusi lėtinė nervų sistemą paveikianti (neurodegeneracinė) liga po Alzheimerio ligos. Tikimės, kad čia pateikiama informacija padės jums prireikus atkreipti dėmesį į besikeičiančią savo paties ar artimųjų sveikatą ir pastebėjus į pirmuosius ligos simptomus kreiptis į gydytojus profesionalios pagalbos.

Gerėjant diagnostikos galimybėms pastebima pirmųjų simptomų pasireiškimo jaunėjimo tendencija – ji nustatoma vos 30 metų ar jaunesniems asmenims. Dažniausiai liga pasireiškia šešiasdešimties metų ir vyresniems žmonėms, tačiau vienam iš dešimties sergančiųjų liga prasideda būnant jaunesnio nei 50 metų amžiaus. Itin retai Parkinsono liga gali būti diagnozuojama vaikams.

Kokie simptomai?

Apie trečdaliui pacientų ligos pradžioje pasireiškia neryškūs simptomai: nuovargis, galūnių tirpimas, nemalonūs deginantys pojūčiai; raumenų sukaustymas, sustingimas, judesių sulėtėjimas, nedidelis drebėjimas; eisenos pasikeitimai, orientacijos sutrikimas, rijimo sutrikimas, mąstymo sulėtėjimas, kalbos sutrikimas; dažnai liga prasideda nerimo ar depresijos simptomais.

Nors sergantiesiems pasireiškia skirtingi „klasikiniai“ simptomai, tačiau dažniausiai jie būna susiję su kūno judėjimu: nevalingas kūno dalies, dažniausiai rankos, drebėjimas (tremoras), raumenų sukaustymas (rigidiškumas), sulėtėję judesiai (bradikinezija) bei pusiausvyros nestabilumas vertikalioje padėtyje (posturalinis nestabilumas).

Dažnai šią ligą sunku atskirti nuo savaiminio drebėjimo, taip pat nuo kitų galvos smegenų degeneracinių ligų, todėl būtina atlikti specialius tyrimus. Parkinsono ligą diagnozuoja gydytojai neurologai.

Kaip gydoma?

Kiekvienas ligos atvejis unikalus, todėl gydymas kiekvienam pacientui paskiriamas individualiai. Praktikoje dažniausiai liga gydoma vaistais, kurie mažina ligos simptomus bei lėtina jos progresavimą. Specifiniai medikamentai gali būti skirtingai derinami tarpusavyje, taip pat su kitų grupių vaistais. Būtina, kad segantysis laikytųsi rekomenduoto gydymo režimo ir nenutrauktų vaistų vartojimo savo nuožiūra, nes vėliau grįžti į buvusią funkcinę būklę tampa vis sunkiau. Tinkamai laikantis gydytojo nurodymų lengviau perimti ligos kontrolę.

Visi, kuriems kyla klausimų, gali rasti informacijos Parkinsono ligos draugijos puslapiuose internete (www.parkinsonas.org). Draugijos tikslas – atkreipti dėmesį į šią ligą, suteikti sergantiesiems ir aplinkiniams kuo daugiau informacijos apie ligos nustatymą ir gydymo būdus, skatinti be gėdos jausmo kalbėti apie šią ligą, dalintis informacija apie draugijos narių susitikimus. Draugija kviečia kitu kampu pažvelgti į šią ligą ir ja sergančius asmenis – vadovautis ne mitais ir įsisenėjusiomis nuostatomis, o informacija iš specialistų, gydytojų ir pačių sergančiųjų.

Parengta pagal Vilniaus Parkinsono draugijos informaciją

2016 04 17 08:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt