sekmadienis, vasario 28 d.
Psichologės konsultacija: poatostoginis nuovargis. Kas tai?
tiesa.com

Dar neseniai planavome atostogas ir laukėme tos dienos, kad tik greičiau ji ateitų. Bet nė nespėjome pajusti, kaip tos atostogos prabėgo – ir jau laikas į darbą... Vos pagalvojus oda šiurpsta: vėl darbo monotonija ir kasdienybė.

Kodėl taip yra? Tyrinėdami streso pasekmes mokslininkai pastebėjo, kad žmogaus organizmas, pakeitus iš karto kelias laiko juostas, labai stipriai reaguoja: jau trečią dieną juntamas galvos skausmas, nuovargis, sudirgimas ir susierzinimas, sunku užmigti naktį. Jeigu atostogauti keliavote toli ir nepasilikote sau bent trijų dienų sugrįžę, kad galėtumėte pailsėti po kelionės bei adaptuotis, o jau kitą dieną atvykote į darbą, nė negalvokite apie geresnį rezultatą – jūs jausite nuovargį.

Organizmas vos per savaitę pradeda adaptuotis naujoje aplinkoje, o po kelionės jūs jam nedavėte laiko adaptuotis kitoje laiko juostoje. Žmogaus readaptacija fiziologiškai vyksta dėl aplinkos ir gyvenimo ritmo nesutapimų. Psichologinei ir fiziologinei būsenai atkurti ir vėl prisitaikyti reikia nuo trijų iki septynių dienų.

Kaip turėtumėte elgtis, kad patirtumėte kuo mažiau poatostoginio streso sugrįžę į darbą?

• Po kelionės nurimkite ir pabūkite nesiblaškydami, ramiai, o ne skubėkite skambinti draugams. Nepulkite atsakinėti į elektroninius laiškus ar siųsti kelionės nuotraukų.

• Pradėkite ramiai malšinti poatostoginį stresą pozityviai mąstydami.

• Grįžtant į darbą reikėtų sugrįžti į įprastą miego režimą. Labai svarbu jau prieš tris dienas iki atostogų pabaigos eiti miegoti pusvalandžiu ar valanda anksčiau nei atostogaujant.

• Paklauskite savęs: „Kodėl nenoriu eiti į darbą?“ Gal prieš atostogas buvote labai išsekęs ir viską matydavote tik iš vienos pusės ir tik neigiamai? Dabar galite kitaip įvertinti situaciją, nes esate pailsėjęs ir nepykstate ant savo vadovo ar kolegų.

• Atvykę į darbą pirmą dieną nepulkite nudirbti visų darbų. Tiesiog nusišypsokite sau ir pasakykite mintimis: ,,Sveikas sugrįžęs po atostogų“. Bet nepamirškite pasisveikinti su vadovu ir kolegomis, nebūkite tarsi citrinos paragavę – juk jūs po atostogų!

• Skubėkite iš lėto. Nereikia pirmą darbo dieną po atostogų staiga užsibrėžti tikslų ar juos pulti įgyvendinti.

• Didžiausia klaida –pirmosiomis dienomis po atostogų dirbti be pertraukėlių.

• Per pertraukėles užsimerkite ir mintimis nukeliaukite į savo atostogas: tas vietas, kurios kelia malonius prisiminimus.

Tie žmonėms, kurie per atostogas atsipalaidavo, kurie rado patinkamos veiklos, užsiėmimų, tikrai papildė savo energijos atsargas ir nepervargo. Sunku sugrįžus į darbą bus tiems, kurie per atostogas save vargino nemėgstama veikla arba visiškai nieko neveikė. Sugrįžus į darbą būtina turėti malonių prisiminimų iš atostogų, kuriais galima pasidalyti su kolegomis. Tai leidžia pačiam dar kartą išgyventi malonias akimirkas. Taip pat svarbu per pertrauką darbe pagalvoti apie smagiausius atostogų įspūdžius.

Saugokite prisiminimus ir gebėkite juos panaudoti ieškodami pusiausvyros tarp atostogų ir pirmųjų darbo dienų. Mylėkite save, kaip mylėjote per atostogas, ir tuomet su pačiu savimi pavyks susitarti.

2012 08 22 15:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt