trečiadienis, rugpjūčio 5 d.
Saulė: ne grožiui, o sveikatai
tiesa.com

Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai jau prieš daugelį metų įspėjo žmoniją: saugokitės saulės, nes katastrofiškai suplonėjęs atmosferos ozono sluoksnis nebeapsaugo žemės nuo ultravioletinių spindulių. Dėl to daugėja melanomos, arba odos vėžio, atvejų. Tada ir imta patarti nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose, ypač saugoti nuo jų akis ir degintis tik pavėsyje arba po tentu.

Blogis ir gėris viename

Bet iš tiesų ultravioletiniai spinduliai yra blogis tik tuomet, kai nemokame jais naudotis.

Dozuotas buvimas saulėje prilygsta gydomosioms procedūroms. Tuomet ultravioletiniai spinduliai atskleidžia visas naudingąsias savo savybes: baktericidines, vitaminizuojančias, eritemines...

Tam tikra saulės spindulių dozė gali sunaikinti ligas sukeliančius organizmus. Ultravioletiniai spinduliai skatina organizme vitamino D gamybą, o jis būtinas palaikyti normaliai raumenų, nervų sistemos, kaulų būklei. Galiausiai saulė gali išprovokuoti įvairias odos reakcijas, tokias kaip eritema (odos paraudimas) ir pigmentaciją (įdegį).

Maždaug 77 procentams žmonių saulės spinduliai sukelia vienu metu ir eritemą, ir pigmentaciją. Tokių žmonių oda rausva, normaliai funkcionuojanti.

Antrąją grupę (apie 9 procentus) sudaro blyškios odos žmonės – jie nuo saulės spindulių tik įrausta. Jie nežino, kas yra įdegis įprasta šio žodžio prasme.

Bene pakančiausi saulei yra trečios grupės atstovai (jų yra apie 14 procentų): jie įdega greitai ir iš karto rudai.

Iš ryto – jokių deginimųsi

Gydantis saulės voniomis labai svarbus oro temperatūros, drėgmės, vėjo ir atmosferos slėgio santykis.

Taip pat individualus žmogaus jautrumas ultravioletinei spinduliuotei bei bendra jo sveikatos būklė.

Renkantis vietą paplūdimyje būtina atsižvelgti į tai, kad dideli betoniniai paviršiai patys sugeria didžiulius šilumos kiekius sudarydami puikias sąlygas galingiems karšto oro srautams. Tad jei išsitiesite degintis greta kokio betoninio statinio, saulės procedūros gali virsti seansu sauso oro „orkaitėje“.

Anksčiau manyta, kad tinkamiausias laikas saulės vonioms prie jūros yra rytas (nuo 8 valandos iki vidurdienio), kai nuo jūros pučia vėsus vėjelis, o smėlis ar akmenys dar nėra įkaitę. Be to, iš ryto ore būna mažiau vandens garų ir daugiau ultravioletinių spindulių.

Bet dabar, kai ozono sluoksnis vis dar labai plonas, o ultravioletinė spinduliuotė – pavojingai intensyvi, būti ilgą laiką saulėje iš ryto nerekomenduojama. Tuo metu geriausia ne gulėti ant smėliuko, o vaikštinėti pajūriu (drabužiai turėtų būti lengvi ir šviesūs, kepurė ir akiniai nuo saulės – būtini).

Derėtų vengti gausaus prakaitavimo, o išsimaudžius – sausai nusišluostyti visą kūną, nes drėgna oda greičiau nudega.

Jei dar ruošiatės atostogauti (ypač šiltuose kraštuose), gerai būtų pasitarti su gydytoju, kad žinotumėte, ar jums apskritai galima degintis ir kokia ultravioletinių spindulių dozė jums nekenksminga.

Gydo, bet ne visas ligas

Esant normaliai fizinei būklei gydymas saulės šviesa, arba helioterapija, naudingas sveikatai. Jis gerina vegetatyvinės nervų sistemos mechanizmus, organizmo atsparumą įvairioms infekcijoms ir peršalimo ligoms, net didina darbingumą.

Helioterapija, kaip profilaktikos ir grūdinanti priemonė, gali būti skiriama visiems sveikiems žmonėms. Ypač ji naudinga šiaurinių rajonų ir didelių miestų gyventojams.

Saulės voniomis gydomos visos hipovitaminozės D atmainos, daugelis odos ligų, sunkiai gyjančios žaizdos, opos, kaulų lūžiai, lėtinės judėjimo- atramos aparato ligos.

Kuo vyresnis amžius, tuo rečiau ir trumpiau derėtų mėgautis saulės voniomis, ir niekada – tiesioginiuose saulės spinduliuose.

Būtina itin atidžiai stebėti vaikų organizmo atsakomąsias reakcijas į saulę. Jeigu mažylis pasidaro glebus, kaprizingas, irzlus, netenka apetito ir sutrinka miegas, reikia skubiai nutraukti saulės vonias.

Apie mažų vaikų ilgą – kelių valandų – buvimą paplūdimio saulėje, savaime suprantama, negali būti nė kalbos. Vaikams rekomenduojama degintis tik po tentu ar paplūdimio skėčiu.

Helioterapija netinka paūmėjus bet kokiai ligai, esant kraujoplūdžiams, išsekimui, piktybiniams ir gerybiniams augliams, progresuojančioms tuberkuliozės formoms, sergant ateroskleroze, stenokardija, hipertonija, bronchų astma (ypač esant dažniems ir sunkiems priepuoliams), sutrikus endokrininių liaukų funkcijai, nervų sistemai, sergant kraujo ligomis, raudonąja vilklige, maliarija, esant padidėjusiam jautrumui saulės spinduliams.

2017 08 06 14:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt