šeštadienis, gegužės 30 d.
Smarkiai perdirbtas maistas siejamas su ankstyva mirtimi
tiesa.com
Pixabay.com

Naujausi moksliniai tyrimai parodė, kad smarkiai perdirbtas maistas, kaip ledai, bulvių traškučiai ar pusryčių dribsniai, yra sietini su ankstyva mirtimi, praneša portalas BBC.

Ispanijos ir Prancūzijos mokslininkai teigia, kad nors tiesioginį ryšį tarp šio maisto ir mirties rasti sunku, būtent šis maistas veda link persivalgymo grėsmės.

Kas yra smarkiai perdirbtas maistas?

Šis terminas yra vienas iš 3 kategorijų, skirtų klasifikuoti pramoniniam maisto apdirbimo lygiui.

Žemiausioji kategorija yra neapdirbtas ar minimaliai apdirbtas maistas ir į ją pakliūva tokie pirminiai produktai kaip vaisiai, daržovės, pienas, mėsa, kiaušiniai ir pan.

Perdirbto maisto kategorijai priklauso produktai, papildyti tokiomis medžiagomis kaip druska, aliejus, cukrus, siekiant pagerinti jų skonį arba prailginti galiojimo datą. Jai priklauso tokie produktai kaip sūris, šoninė, naminė duona, konservuoti vaisiai ir daržovės, rūkyta žuvis arba alus.

Trečioji kategorija yra smarkiai perdirbtas maistas, kurio gamyboje yra naudojama žymiai daugiau įvairių priedų ir konservantų. Jeigu produkto sudėtyje yra bent 5 ingredientai, labai didelė tikimybė, kad tai smarkiai perdirbtas maistas. Tokiam maistui priklauso dešros, pusryčių dribsniai, greito paruošimo sriubos, gazuoti saldūs gėrimai, konditerijos gaminiai, pusgaminiai ir t. t.

Ką parodė tyrimai?

Pirmasis tyrimas, atliktas Navaros universiteto Ispanijoje, buvo vykdytas dešimtmetį sekant beveik 20 tūkst. žmonių mitybos įpročius. Per tiriamąjį laikotarpį buvo užfiksuotos 335 mirtys. Santykinai 10 žmonių, valgiusių mažiausiai apdoroto maisto, mirčių lydėjo 16 mirčių žmonių, kurie valgė daugiausia apdoroto maisto (bent 4 porcijas per dieną).

Vykdant antrajį tyrimą Paryžiaus universitete buvo sekami 105 tūkst. žmonių mitybos įpročiai 5 metus. Remiantis šio tyrimo išvadomis, žmonių, valgiusių smarkiai apdorotą maistą, širdies ir kraujagyslių būklė buvo prastesnė.

Širdies ligų atvejų skaičius tarp daugiausia perdirbto maisto valgiusių žmonių buvo 277 iš 100 tūkst., lyginant su 242 žmonėmis 100 tūkst., kurie valgė sveikiau.

Paryžiaus universiteto mokslų daktarė Mathilde Touvier teigia, kad vis auganti smarkiai perdirbto maisto paklausa artimiausią dešimtmetį pasaulyje smarkiai padidins sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.

Ar iš tiesų smarkiai perdirbtas maistas kenkia sveikatai?

Tai patvirtinti yra neįtikėtinai sunku, nors, M. Touvier nuomone, „įrodymai kaupiasi“. Praeitais metais buvo surastas ryšys tarp šio tipo maisto ir padidėjusios vėžio tikimybės.

Tačiau pagrindinis šių tyrimų iššūkis išlieka siekis tai patvirtinti. Nors surastas ryšys tarp šio maisto ir prastos sveikatos, kol kas dar neįrodyta, kad vienas veda prie kito.

Tyrimus apsunkina ir faktas, kad žmonės, vartojantys smarkiai perdirbtą maistą, dažnai turi ir kitų žalingų įpročių, kaip rūkymas, į ką tyrėjai taip pat bandė atkreipti dėmesį. Tačiau mokslininkai vis tiek mano, kad jie yra suradę šiaudą, kurio gali griebtis.

Kaip smarkiai perdirbtas maistas gali kenkti sveikatai?

Pirmoji galima teorija – kad žmonės, vartojantys tokį maistą, turi įprotį persivalgyti, todėl jiems dėl to auga svoris. JAV atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, valgantys tokį maistą, per dieną vidutiniškai suvartodavo 500 kalorijų per daug.

Kitos galimos priežastys yra naudingų medžiagų tokiame maiste trūkumas, įvairių dirbtinių konservantų iš skirtingų maisto produktų vartojimas, lengvas tokio maisto valgymo procesas (todėl jo suvalgoma daugiau) bei geras skonis (kas norės valgyti bananą, kai ledai yra skanesni?).

2019 06 03 06:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt