šeštadienis, liepos 4 d.
Sveiką ir gražią šypseną išsaugoti padeda paprastos priemonės
tiesa.com
Pixabay.com
Asociatyvi nuotrauka

Sakoma, kad šypsena yra viena gražiausių puošmenų. Vis dėlto dalis žmonių plačiai šypsodamiesi jaučiasi nepatogiai – juos stabdo įvairios burnos ir dantų problemos. Tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Juodsnukytė patikina, kad sveika šypsena galima džiaugtis pasitelkus visai paprastas priemones.

Graži šypsena prasideda nuo tinkamos dantų priežiūros – taisyklingas dantų ir tarpdančių valymas užkerta kelią įvairioms burnos ir dantų ligoms. Vaistininkė J. Juodsnukytė atkreipia dėmesį, kad dažnai pasitaikanti dantų priežiūros klaida – neteisinga valymo technika. Dantis reikėtų valyti ne tiesiais, o sukamaisiais judesiais. Net jeigu daugumai dantų ir burnos higienos taisyklės atrodo daug kartų girdėtos ir žinomos, vaistininkė sako, kad vis tiek pastebi daromų klaidų.

J. Juodsnukytė taip pat primena, kad dantų šepetėliu dantis reikėtų valyti du kartus per dieną – ryte, iškart po pusryčių (po to pasistengti neužkandžiauti bent tris valandas), ir vakare, prieš miegą. Po pietų dantų reikėtų nepamiršti praskalauti vandeniu, o tarpdančius rekomenduojama valyti tarpdančių siūlu.

Tiesa, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, taip ir prižiūrint dantis, nereikėtų persistengti, nes kai kurios naudojamos priemonės gali tik pabloginti dantų ir burnos būklę. Pavyzdžiui, nekreipdami dėmesio į sudėtį ir dažnai naudodami burnos skalavimo skystį ar kramtomąją gumą, galime sau tik pakenkti. „Pasirinkus netinkamą burnos skalavimo skystį, kuris turi stiprių dezinfekuojančių medžiagų, galima suardyti dantų apsauginę plėvelę, pakenkti burnos gleivinei. Taip pat ir rinkdamiesi kramtomąją gumą su saldikliais atveriame kelią karieso atsiradimui“, – sako J. Juodsnukytė.

Akinančios šypsenos paslaptis

Dauguma žmonių sveikus dantis sieja su balta šypsena, todėl ieško tiek natūralių, tiek įvairių cheminių medžiagų turinčių balinančių priemonių. Vis dėlto vaistininkė atkreipia dėmesį, kad saugiausia dantis balinti pasikonsultavus su specialistais. „Odontologo kabinete įvertinama dantų būklė, pažeidžiamumas. Specialistas parenka individualiai tinkančias medžiagas. Jeigu dantų balinti negalima, pateikia rekomendacijų, kokias priemones naudoti“, – specialistų konsultacijų naudą akcentuoja J. Juodsnukytė.

Jeigu norisi dantis balinti namie, svarbu tiksliai laikytis odontologo ar vaistininko rekomendacijų ir balinamosios priemonės instrukcijoje nurodytų taisyklių, nes eksperimentuojant gali likti dėmės ant dantų, o nekokybiškai parinktos, netinkamos medžiagos gali pažeisti emalį. Kasdieniam baltos šypsenos palaikymui saugu naudoti balinamąsias dantų pastas.

Tiems, kurie svajoja apie baltą šypseną, ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į valgomą maistą. Pasak vaistininkės J. Juodsnukytės, dantų spalvą ypač keičia kava, juodoji ir žalioji arbata. „Patariama į kavą ir arbatą pilti šiek tiek pieno, gerti ją pravėsusią. Itin saugant baltą šypseną, kavą patariama gerti pro šiaudelį“, – pataria vaistininkė. Ji taip pat priduria, kad reikėtų vengti produktų su natūraliais dažais, tokių kaip burokėliai ar įvairios uogos.

Šypseną saugančios priemonės

Tinkamai dantų priežiūrai nereikia didelių investicijų. Svarbiausios priemonės – dantų šepetėlis, pasta, tarpdančių siūlas ir liežuvio valiklis.

Renkantis dantų pastą svarbu žinoti, kad jos skirstomos į tris grupės: higieninės, kurios neturi jokių veikliųjų medžiagų ir tinka tik kasdienei dantų priežiūrai, profilaktinės, kurios saugo nuo karieso arba dantenų ligų, ir gydomosios. Vaistininkė pažymi, kad ieškant tinkamiausios dantų pastos svarbu atkreipti dėmesį į kankinančias problemas bei tikslą, kurį norisi pasiekti.

Vis dėlto, pasak J. Juodsnukytės, svarbiausia rinktis dantų pastą, kuri saugo dantis ir dantenas, jų nežaloja. Naudinga rinktis dantų pastą, kurioje yra fluoro, nes jis svarbus kaulų mineralizacijai, saugo dantis nuo ėduonies. Taip pat reikėtų nepamiršti atsižvelgti ir į amžių, pavyzdžiui, vaikams negalima naudoti suaugusiesiems skirtos dantų pastos.

Ne mažiau nei dantų pasta svarbus ir naudojamas šepetėlis. Vaistininkė pataria, kad renkantis jį svarbiausia atkreipti dėmesį į šepetėlio galvutę. „Svarbu, kad ji nebūtų labai didelė, nes smulkią galvutę turintis šepetėlis lengviau išvalys sunkiai pasiekiamas vietas. Taip pat vienas svarbiausių kriterijų renkantis šepetėlį yra šereliai, geriau, kai jie minkštesni, taip apsaugomos dantenos, kurias kieti šereliai gali pažeisti“, – sako vaistininkė.

Siekiant užtikrinti gerą dantų būklę, priklausomai nuo situacijos, pas odontologą reikėtų apsilankyti kartą arba du per metus, taip galima išvengti daugumos dantų susirgimų. Skubiai reikėtų kreiptis, jeigu prasidėjo stiprus skausmas, pakilo temperatūra, atsirado patinimas arba pūliavimas.

2019 08 29 12:25
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt