pirmadienis, gegužės 17 d.
Svoris sumenko, o kas toliau? Problemos, su kuriomis susiduriama smarkiai sulieknėjus
Alfa.lt

Atėjus šiltajam sezonui žmonės deda daugiau pastangų, siekdami būti sveikesni, gražesni ir lieknesni. Vis tik, net ir pavykus sulieknėti rezultatas gali būti ne toks, kokio žmogus tikėjosi, ypač jei buvo numesta itin daug svorio. Dažna problema – po sulieknėjimo visame kūne atsiradęs odos perteklius. Negana to, moterys susiduria su dar vienu iššūkiu – smarkiai sumažėjusia ir nukarusia krūtine. Gydytojas aptaria, kokiais atvejais taip nutinka ir ką galima padaryti, jei vaizdas veidrodyje netenkina.

Iššūkiai, su kuriais susiduriama sulieknėjus

Pastaruoju metu sveika gyvensena itin populiari, vis tik pasaulyje, kaip ir Lietuvoje, nutukimo atvejų daugėja. Iš kitos pusės, daugėja ir galimybių, kaip žmogus gali sau padėti. Todėl vis dažniau atliekamos skrandžio mažinimo operacijos ar kitais būdais numetama daug svorio.

Dėl šios priežasties, kaip pastebi „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Mantas Sakalauskas, daugėja ir žmonių, kurie susiduria su svorio pokyčių padariniais: „Sveikatos atžvilgiu sulieknėjimas labai padeda: kraujo spaudimas susireguliuoja, mažėja rezistentiškumas insulinui, neretai išnyksta antrojo tipo cukrinis diabetas, tampa lengviau judėti. Vis tik, nors tikslas pasiektas – žmogus sulieknėjo, estetinis vaizdas jo netenkina: audiniai nusmunka, susimeta odos raukšlės, einant žmogui jos juda kartu. Oda gali ir iššusti. Dėl to tai žmogų paveikia psichologiškai: jis kompleksuoja dėl savo išvaizdos, vengia nusirengti paplūdimyje, netgi vengia lytinių santykių su partneriu.“

Kita problema, kuri gali išryškėti moterims numetus daug svorio, tai ženkliai sumažėjusi ir nukarusi krūtinė, nes lieknėjant išlaikyti didelę ir stangrią krūtinę dažniausiai nepavyksta. „Iš kitos pusės, panašiai nutinka ir vyrams: smarkiai sulieknėjus susiformuoja vadinamoji pseudoginekomastija, tarsi tuščios kabančios krūtys. Vyrai tuomet vengia vilkėti aptemptus marškinėlius ar eiti į paplūdimį, nes odos klostės labai matomos“, – pasakoja M. Sakalauskas.

Odos pertekliaus atsiranda visur

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo teigimu, maždaug 70–80 proc. žmonių, kurie numeta itin daug svorio, susiduria su tokiomis problemomis. Ir anksčiau ar vėliau jie kreipiasi profesionalios pagalbos.

Problema ta, kad to odos pertekliaus atsiranda visur: pilvo, krūtinės, žastų, pažastų, šlaunų, netgi nugaros ar pagurklio srityje. „Pakritę“ būna ir sėdmenys bei šlaunys. Sritys, kuriose mažiau matomos odos klostės, yra blauzdos ir dilbiai. Taip pat jauniems žmonėms svorio pokyčių gali nesimatyti veide, o štai vyresni tokiu atveju gali atrodyti nenatūraliai pasenę, nes audiniams ištuštėjus palaisvėja oda, veidas tampa kaulėtas. Ir tai yra didelis iššūkis: kai probleminių sričių daug, žmonės ne tik vengia viešai nusirengti, bet ir keičia stilių – renkasi laisvus, beformius drabužius, norėdami paslėpti visą savo kūną.

Pokyčiai priklauso netgi nuo lyties

Tai, ar sulieknėjus kils tokių problemų, priklauso nuo daugybės faktorių. Vienas iš jų – amžius: kuo žmogus jaunesnis, tuo mažesnė tikimybė, kad jam liks laisvų audinių. „Žinoma, net ir jauni žmonės nuo to neapsaugoti. Labai daug lemia genetika: nuo jos priklauso mūsų odos struktūra, kolageno ir elastino kiekis odoje. Be to, kaip oda atrodo sulieknėjus priklauso netgi nuo lyties: moterų oda plonesnė ir gležnesnė, todėl ji dažniau tampa laisva“, – paaiškina gydytojas.

Svorio metimo būdų yra įvairių: tai ir dietos, ir sportas, ir skrandžio mažinimo operacija. Vis dėlto, jei nukrenta 30–40 kg, žmogus neišvengia minėtų problemų, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu jis to svorio atsikratė. „Pas mus kreipiasi žmonių, kurie metė svorį įvairiais būdais, vis tik skirtumo, kaip atrodo galutinis vaizdas, nėra. Tiesa, jei žmogus metė svorį sportuodamas, jis turės daugiau raumenų masės ir fiziškai jausis tvirtesnis“, – argumentuoja M. Sakalauskas.

Grįžti „atgal“ nepavyks

Tokiais atvejais pasirūpinti savo kūnu pačiam žmogui nelabai pavyksta: sportas, masažas, tepimas stangrinamaisiais kremais gali pagelbėti esant nebent celiulitui, tačiau ne odos pertekliui. Kartais žmonės galvoja, kad, jei priaugtų keletą kilogramų, odos pertekliaus problema išnyktų, tačiau plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas patikina, kad taip nenutiktų: „Nebent žmogus susigrąžintų visą prarastą svorį – tuos keliasdešimt kilogramų. Ir net tuo atveju oda atrodytų prasčiau – susitraukimas ir išsitempimas pažeidžia jos struktūrą, be to, tokie pokyčiai yra žalingi žmogaus sveikatai.“

Kalbant apie kitą problemą – smarkiai sumažėjusią ir / ar nukarusią krūtinę, joks sportas buvusios jos formos neatstatys. Specializuoti pratimai gali sustiprinti krūtinės raumenį, tačiau šis raumuo nesudaro pačios krūties – ją sudaro riebalinis audinys, o moterų atveju – ir pieno liaukos.

Tai ką daryti?

M. Sakalausko teigimu, susidūrusios su pakitusiu krūtinės dydžiu ar forma moterys turi kelias išeitis. Jei krūtinė sumažėjo, tačiau nėra odos pertekliaus, krūtinę galima padidinti implantais. O jei yra odos pertekliaus, atliekama krūtinės pakėlimo operacija, kuri esant poreikiui gali būti derinama su krūtinės didinimu implantais. Krūtinė dažniausiai atkuriama gražesnė, nei buvo iki svorio netekimo: standi, pageidaujamo dydžio bei formos. O štai vyrams, kuriems atsirado kabančios krūtys, tokiu atveju gali būti atliekamas krūtų pakėlimas – odos pertekliaus pašalinimas ir spenelio perkėlimas į anatominę jo poziciją. Tuomet vyriška krūtinė tampa plokščia, ji suformuojama pagal raumens kontūrą. Pjūvių gijimas po tokių operacijų trunka maždaug dvi tris savaites, o randai galutinai susiformuoja per metus ar dvejus. Randams subrendus jie tampa šviesūs, mažiau pastebimi.

Odos pertekliaus atveju atliekama odos šalinimo operacija – oda pašalinama nuo kelių pasirinktų probleminių sričių. Operacijos apimtis aptariama su operuojančiu chirurgu. Galutinis rezultatas matomas maždaug po metų.

„Nėra abejonių, kad perteklinio svorio numetimas labai pagerina fizinę ir psichologinę žmogaus savijautą. Vis tik pastebime, kad jei pasirūpinama ir kūno estetiniu vaizdu, teigiami pokyčiai dar labiau išryškėja. Žmonės tampa linksmesni, labiau pasitiki savimi ir greitai apsipranta su savo kūnu – juk rezultatas atitinka tai, ko žmogus ir tikėjosi pradėjęs mesti svorį“, – apibendrina M. Sakalauskas.

2020 08 06 13:32
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt