pirmadienis, liepos 13 d.
Tingėti negarbinga, tingėti – negražu!
tiesa.com

Iš vaikystės prisiminimų išplaukia šio eilėraštuko nuotrupos. Taip mes kadaise supratome, kad tingulys – gyvenimo piktžolė. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad niekada netingime.

„Tingėjimas – pirmiausia energijos trūkumas, – sako „Sakubona“ lektorė, koučingo specialistė Ilona Tamošiūnienė. – Mums trūksta gyvybinės energijos, ir dėl to mes daug ką atidedame ir nepadarome.“ Kurgi pasideda ta energija? Pasak I. Tamošiūnienės, plyšių, pro kuriuos išteka mūsų energija, labai daug.

Pirmoji priežasčių grupė – fiziologinės priežastys.

1. Miego ir poilsio režimas. Ar man pakanka miego ir kada paskutinį kartą jaučiausi išsimiegojęs? Jeigu miego režimas neteisingas, jeigu jums trūksta miego ir poilsio, gali būti, kad kūnas tingėjimo forma siunčia signalus ir prašo „Duok man poilsio... Noriu miegoti...” Tingulys tokiu būdu pradeda kovą už JŪSŲ teisę pailsėti.

2. Maistas. Kokį maistą valgau? Na, sveikos mitybos temos neplėtosim, bet viena akivaizdu ir paprasta: jeigu maistas atima iš manęs energiją, jis man netinka.

3. Informacinis laukas. Kokiame informaciniame lauke gyvenu – ką skaitau, girdžiu, matau? Bet kokia neigiama informacija atima energiją ir jos nebelieka jokiems sumanymams, svajonėms ir idėjoms. Tad spręskite patys, ką klausyti ir ką žiūrėti.

4. Emocijos. Kaip tvarkausi su emocijomis? Kai mes neleidžiame emocijoms gyventi, kai jas neigiame ir slopiname, arba atvirkščiai – savo emocijomis aptaškome sienas ir kitus žmones – jaučiamės be jėgų. Tad apie kokį netingėjimą galima kalbėti?

5. Judėjimas. Kiek mano gyvenime yra fizinio aktyvumo? Kuo daugiau sėdime, tuo mažiau energijos. Ir atvirkščiai: kuo daugiau judesio ir veiksmo, tuo daugiau randasi energijos.

Kitos priežastys gyvena mūsų galvoje. Kad mus apsaugotų... nuo mūsų pačių, labai dažnai protas įjungia tingėjimo mechanizmą tada, kai:

...mūsų protui sumanymas atrodo labai „didelis“. Jeigu protas netiki, kad šį tikslą galima pasiekti, jis stengiasi „užšaldyti“ visus projektus ir išnaudoja tam visą energiją.

...sumanymas atrodo labai „svarbus”. Kai mes savo savivertę susiejame su tikslo pasiekimu (pasieksiu – šaunuolis!, nepasieksiu – didžiausias pasaulio nevykėlis!), protas pradeda priešintis bet kokiam judėjimui į tikslą. Nenoras nusivilti savimi blokuoja mūsų galimybes kažką daryti.

...tai padaryti „reikia“. Tai siekiai, kurie šią akimirką neturi didelės reikšmės, bet kuriuos „reikėtų“ įgyvendinti. Pavyzdžiui, anglų kalbos galime mokytis ...niolika metų. Bet vežimas stovi vietoje. Kodėl? Nes tiesiog nėra energijos. Gera žinia: kai tik protas pamatys ryšį tarp „reikia” ir „malonu, įdomu”, jis duos žalią šviesą ir išlaisvins energiją.

...mintys sukasi apie buvusius, būsimus ar galimai nutiksiančius įvykius. Veikia paprasta formulė: kur tavo mintys, ten ir tavo dėmesys, o kur dėmesys – ten ir energija. Kol dėmesys koncentruojamas į visus įmanomus reikalus, o tik ne į tai, ką mes galime padaryti, visi veiksmai blokuojami.

4 paprasti žingsniai, padėsiantys „perjungti“ tingėjimo režimą į veiksmus

 

1. Vienas svarbiausių dalykų – pirmasis įkvėpimo gūsis, nes be jo energija netekės į tikslą. Kam jums reikalingas šis tikslas? Ar girdite ryškų ir malonų emocinį atsaką? Tuomet sustiprinkite jį ir pasižiūrėkite, ar kils noras ką nors padaryti. Jeigu atsakymo nėra – sąžiningai nuspręskite, ar tai jūsų svajonė.

2. Jeigu svajonė įveikė pirmąjį punktą, o jūs vis dar smagiai įsitaisę ant sofutės, žiūrime toliau. Kas atitraukia dėmesį nuo svajonės? Kur jūsų mintys ir kas darosi su emocijomis? Ir kai atrandate – kaip įmanydami greičiau susitvarkykite tą reikalą ir pamirškite, arba mokykitės perjungti savo dėmesį. Sunku, bet įmanoma.

3. Energijos yra, dėmesys vietoj, o tingulys nesitraukia. Tuomet pasižiūrėkite, kiek svarbu jums įgyvendinti šį sumanymą? O kas atsitiks, jeigu to neįgyvendinsit? Kaip tada jausitės? Jeigu atsakydami į šiuos klausimus pagaunate, kad su šiuo tikslu susiejate labai daug, iškvėpkite. Prisiminkite, kad bananas – tai tiesiog bananas, o visi ateiname į šį pasaulį ir išeiname iš jo nuogi. Suteikite sau teisę klysti. Visu kūnu, iki pat pirštų galiukų pajauskite, kad mylėsite save bet kuriuo atveju, ir stebėkite, kaip tai veikia būseną ir veiksmus.

4. Su energija ir įkvėpimu viskas gerai? Jaučiatės žvalūs ir džiaugsmingi? Niekas neatitraukia jūsų dėmesio nuo sumanymo? Dabar įjunkite loginę smegenų dalį ir pasižiūrėkite į sumanymą realistiškai, išdėliokite veiksmus žingsnis po žingsnio. Kiekvienas tikslas, kad ir kokio dydžio jis būtų, tėra konkrečių veiksmų grandinė. Todėl koncentruokite dėmesį į klausimą „Ką aš DABAR galiu padaryti dėl savo svajonės?“ ir padarykite, kad ir patį mažiausią veiksmą. Naudokite tai, ką jau mokate daryti, o to, ko dar nemokate – pradėkite mokytis.

Visa tai – tik paviršius ir pradžia. Be galo didelę mūsų energijos dalį „suvalgo“ mūsų viduje gyvenančios automatinės programos, kurių dažniausiai mes nesuvokiame. Tai, kaip mes gauname iš aplinkinių meilę, kokiais mums svarbu būti, mūsų vidinis konfliktas, kurio dažniausiai neapčiuopiame – visa tai irgi yra mūsų energijos vagys, taigi, ir mūsų tingulio priežastys.

2015 06 12 12:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt