pirmadienis, spalio 26 d.
Tyrimas: koronavirusas galėjo pradėti sklisti gerokai anksčiau, nei manyta
Alfa.lt

Harvardo medicinos mokyklos tyrimas parodė, kad SARS-CoV-2 virusas Kinijoje plisti pradėjo dar 2019 m. rugpjūtį. Tai yra gerokai anksčiau nei prieš tai kelta versija, kad Uhano mieste protrūkis prasidėjo tik gruodį.

Portalo DW duomenimis, Harvardo tyrėjai prie šios išvados priėjo užfiksavę dar nuo rugpjūčio išaugusį į ligonines besikreipiančių žmonių skaičių naujojo koronaviruso epicentru laikomame Uhane, taip pat išaugusį internetinių paieškų dėl tipinių COVID-19 simptomų skaičių.

„Padažnėjęs lankymasis ligoninėse ir simptomų paieškos duomenys Uhane prasidėjo anksčiau nei oficiali SARS-CoV-2 pandemijos pradžia 2019 m. gruodį“, – teigiama tyrime.

Kinija į tokias tyrėjų išvadas atsiliepė kritiškai.

„Yra labai absurdiška padaryti tokias išvadas iš paviršutiniškų duomenų kaip naršymo dažnis“, – teigė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.

Tyrėjai išanalizavo 111 palydovinių stovėjimo aikštelių nuotraukų prie 6 Uhano ligoninių tarp 2018 m. sausio ir 2020 m. balandžio ir gavo užklausas iš Kinijos paieškos sistemos „Baidu“ pagal raktinius žodžius kaip „kosulys“, „viduriavimas“, vartojamus panašiu laikotarpiu.

Duomenų analizė parodė gerokai išaugusį ligoninės parkavimosi vietų užimtumą 2019 m. rugpjūčio mėnesį, kuris tęsėsi visą rudenį. Tarp 2019 m. rugsėjo ir spalio 5 iš 6 ligoninių buvo matomas „aukščiausias santykinis lankytojų augimas, sutampantis su išaugusiomis „Baidu“ paieškos sistemos užklausomis“. 

Kiti negalavimai

Tyrime taip pat atkreipiamas dėmesys, kad visai neseniai įtraukti virškinimo trakto sutrikimai, kaip unikalūs COVID-19 simptomai, irgi gali būti susiję su rugpjūtį išaugusia „Baidu“ sistemoje žodžio „viduriavimas“ paieška.

„Rugpjūtį mes užfiksavome unikalų viduriavimo temų paieškos išaugimą, kuris nebūdavo matomas per ankstesnius gripo sezonus“, – teigiama tyrime.

Tyrėjai teigė, kad išaugęs virškinamojo trakto sutrikimų atvejų skaičius galėjo būti vienas iš ankstesnių pražiopsotų COVID-19 infekcijos indikatorių.

„Šis atradimas perša mintį, kad reikia plėsti stebėsenos sistemas tyrinėjant naujus patogenus, kurie gali pateikti platų spektrą netikėtų simptomų“, – rašė tyrimo autoriai.

Kada prasidėjo COVID-19?

Harvardo vykdytas tyrimas yra dar vienas mokslinis darbas, keliantis mintį, kad SARS-CoV-2 jau galėjo cirkuliuoti Kinijoje dar prieš Uhano mieste nustatant protrūkį.

„Kol mes negalime patvirtinti, ar išaugę lankomumo ir domėjimosi skaičiai yra tiesiogiai susiję su naujuoju virusu, mūsų įrodymai remia neseniai pasirodžiusį tyrimą, kad virusas paplito dar prieš identifikuojant jį Huanano jūrų gėrybių turguje“, – teigė tyrėjai.

Šiuo metu oficialus mokslinis konsensusas dėl COVID-19 pandemijos kilmės yra tas, kad SARS-CoV-2 patogenas perėjo iš gyvūnų į žmones jūrų gėrybių turguje Uhane. Tada jis labai greitai pasklido tarp miesto ir Hubėjaus provincijoje gyvenančių žmonių dar iki tol, kol Kinijos valdžia įvedė ten griežtą karantiną sausio 23 d.

Harvardo tyrėjai atkreipė dėmesį, kad pradiniuose epidemiologiniuose tyrimuose, nustačiusiuose Huanano turgų kaip protrūkio židinį, buvo įtraukti ir keli COVID-19 pacientai, kurie neturėjo jokio ryšio su turgumi, „paliekant realią galimybę turėti porą galimų židinių“. 

2020 06 12 09:34
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt