šeštadienis, liepos 4 d.
Tyrimas: pacientai patiria mažiau skausmo, kai gydytojai tiki gydymu
tiesa.com
Pixabay nuotrauka

Naujas tyrimas atskleidė, kad tam tikros subtilios gydytojo veido išraiškos gali išduoti pacientui, ar jis tiki gydymo procesu, ir tokiu būdu paveikti paties gydymo efektyvumą, praneša portalas „Deutsche Welle“. Šis atradimas gali pakeisti nusistovėjusius gydytojų ir pacientų bendravimo įpročius.

Prie tokių išvadų buvo prieita JAV Dartmoutho koledže atlikus tyrimą, kurį aprašė medicinos verslo mokslinis žurnalas „Nature Human Behaviour“. Atlikus ankstesnius tyrimus buvo atskleista pačių pacientų tikėjimo gydymu įtaka skausmo suvokimui ir gijimo procesui, o dabar bandyta išsiaiškinti, ar panašų poveikį gali turėti ir gydytojai.

Pirmoje tyrimo dalyje mokslininkai gydytojų vaidmenį atlikusiems tiriamiesiems pažastyse pritvirtino įkaitintus elektrodus, kurie turėjo sukelti skausmą. Tada jiems buvo duota specialaus kremo „Thermedol“ ir pasakyta, kad jis malšina skausmą, nors iš tiesų tai tebuvo placebas. Tada tiriamieji užsitepė kremo ir iš karto pajuto palengvėjimą. Iš tiesų jį sukėlė mažinama elektrodų temperatūra, taip leista patikėti kremo efektyvumu.

Antrame etape gydytojai panašiomis sąlygomis turėjo savo pacientams pasiūlyti du vaistus: minėto „Thermedol“ arba kontrolinio kremo. Tyrimo metu paaiškėjo, kad „Thermedol“ skausmą malšino geriau, nors tarp minimų kremų nebuvo jokio skirtumo.

„Thermedol“ pasirodė geresnis ne tik pacientų žodiniu vertinimu, tačiau ir veido išraiškomis ar net odos reakcija į „vaistą“. Pacientai, kuriems buvo duota „Thermedol“, savo gydytojus vertino kaip empatiškesnius.

Pasak mokslininkų, geresnę pacientų savijautą lėmė subtilios, netyčinės gydytojų veido išraiškos. Eksperimento vaizdo įrašai parodė, kad priklausomai nuo to, kokį kremą siūlė gydytojas, jo veido išraiškos buvo skirtingos. Šis neverbalinis bendravimas išdavė jų tikrąją nuomonę apie gydymo sėkmingumą.

Kai pacientai patikėdavo gydytojo empatija, tai lemdavo ir tolimesnius pokyčius gydytojo veide.

Šis tyrimas perša išvadą, kad gydytojo nusiteikimas ir elgesys bendraujant su pacientu gali paveikti pastarojo gydymo suvokimą ir jo efektyvumą.Tai patvirtina ir du atskiri bandymai, po kurių prieita ta pati išvada. Tyrėjai įsitikinę, kad ši informacija gali pasitarnauti gerinant komunikaciją tarp pacientų ir gydytojų.

2019 10 26 19:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt