trečiadienis, liepos 6 d.
Vaistininkai: blogiausias scenarijus – vienu metu susirgti ir gripu, ir COVID-19
Alfa.lt
Fotobankas
Asociatyvi nuotrauka

Įmanoma vienu metu susirgti dviem infekcijomis – tai blogiausias scenarijus tiek pacientui, tiek jau vėl su COVID-19 lovų trūkumu susiduriančiai šalies sveikatos sistemai, sako vaistininkai.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Robertos Janulytės, pandemijos metu svarbu sumažinti kvėpavimo takų ligų naštą, siekiant apsaugoti pažeidžiamiausias gyventojų grupes bei visą sveikatos priežiūros sistemą.

„Sumažinti naštą sveikatos priežiūros sistemai galima užkertant kelią gripui: tokiu atveju sumažės pacientų, kurie kreipsis į sveikatos priežiūros įstaigas, ir bus galima sutelkti dėmesį į pandemijos valdymą. Jau seniai įrodyta, kad skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Negana to, koronaviruso infekcija ir gripas gali sukelti lygiai tokias pačias komplikacijas: plaučių, smegenų uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, sepsį, širdies smūgį, insultą, lėtinių ligų eigos pablogėjimą, antrines infekcijas“, – vardija ji.

Prasidėjus gripo sezonui, priemonės imunitetui stiprinti neprilygsta vakcinacijos efektyvumui.

Abiejų infekcijų rizikos grupės taip pat yra tokios pačios. Anot vaistininkės, tai nėščiosios, vyresni nei 65-erių metų amžiaus asmenys, taip pat lėtinėmis ligomis sergantys asmenys.

„Nėščiųjų, vyresnio amžiaus žmonių ir sergančiųjų lėtinėmis ligomis imuninė sistema dažniausiai yra silpnesnė, todėl tiek ligos eiga paprastai būna sunkesnė bei dažniau pasitaiko gripo sukeliamos komplikacijos. Prasidėjus gripo sezonui, priemonės imunitetui stiprinti neprilygsta vakcinacijos efektyvumui. Be to, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet gripu suserga 20-30 proc. mažų vaikų – neretai jie tampa pagrindiniu gripo viruso platinimo šaltiniu, taip pat matėme ne vieną pavyzdį, kaip iš ugdymo įstaigos vaikai namo „parneša“ COVID-19 virusą“, – aiškina R. Janulytė.

Sutampa ne tik rizikos grupės, bet ir simptomai

Vaistininkės teigimu, gripui ir COVID-19 būdingas staigus karščiavimas – temperatūra pakyla staiga ir aukšta 38 laipsnių ir daugiau, laužantis kaulų, raumenų, galvos skausmas, bendras negalavimas, kosulys, gerklės skausmas. Taip pat dažni virškinimo trakto sutrikimai, įskaitant pykinimą, vėmimą ir viduriavimą.

„Vakcinos teikiama apsauga trunka vieną sezoną ir laikui bėgant silpnėja. Rekomenduojama ja skiepytis jau spalio pradžioje. Po vakcinacijos turi praeiti 10-14 dienų, kol susiformuos imuninis atsakas ir apsauga nuo gripo“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

PSO rekomenduoja tarp COVID-19 ir bet kurios kitos vakcinos skiepijimo laikytis mažiausiai 14-os dienų intervalo.

„Nuo balandžio pradėjome skiepyti pacientus nuo erkinio encefalito, nuo gegužės pabaigos nuo koronoviruso, įgavome daug patirties ir supratome, kas išties svarbu pacientams. Tai pritaikysime ir gyventojus vakcinuodami nuo gripo. Pacientams reikia skirti pakankamai laiko, neskubinti, atsakyti į visus nerimą keliančius klausimus, kad pacientai nebijotų skiepytis nuo abiejų virusinių infekcijų“, – tvirtina vaistininkė.

2021 09 21 13:52
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt