sekmadienis, vasario 28 d.
Viena avytė, dvi avytės...?!
tiesa.com

Kaip įsiteigti sau miegą neskaičiuojant jokių gyvūnų.

Šiuolaikinio pasaulio paradoksas: dažnai pavargstame taip, kad nebegalime net užmigti. Kas tą nors kartą patyrėme, prisimename, kokia neviltis apima žinant, jog visos tos minutės ar dar blogiau – valandos, praleistos bergždžiai vartantis patale, kainuoja mums tiek pat brangaus poilsio laiko. O kadangi pastarasis labai ribotas, zombio būsena kitą rytą būna garantuota.

Pikčiausia, kad kuo labiau stengiamės užmigti, tuo guviau tas miegas nuo mūsų bėga. Ir kartu nusineša didesnę dalį jėgų bei sveikatos, nes ir mokslo įrodyta, jog nevisavertis nekokybiškas miegas paveikia visas organų sistemas. Pavyzdžiui, sujaukia „atliekų“ šalinimo iš smegenų mechanizmą, taip, tikėtina, padidindamas Alcheimerio riziką. Paveikia nemiga ir kitas smegenų veiklos sritis, lemdama suprastėjusią kognityvinę funkciją, nebesugebėjimą perprasti kitų žmonių emocijas. Net didina rizikingo elgesio tikimybę.

Ir smegenys nėra vienintelis kenčiantis organas.

Neišsimiegojimas verčia mus ne tik norėti daugiau valgyti, bet ir valgyti nesveiką maistą; jis veikia virškinimo procesą, širdies funkciją, imuninės sistemos darbą, didina hipertenzijos bei diabeto riziką... Na, turbūt jau susidarėte įspūdį: nemiga – tai katastrofa visam žmogaus organizmui.

Todėl gydytojai somnologai ir mokslininkai parengė šiuos patarimus, kaip „priversti“ organizmą užmigti greičiau ir kiečiau be jokios chemijos ar kvailų savitaigos pratimų.

 

Suvalgykite kažko saldaus

Naujausias miego tyrimas, atliktas Japonijoje su graužikais, atskleidė, jog cukranendrėse esančios aktyvios medžiagos mažina stresą ir užtikrina ramesnį miegą. Vienas konkretus junginys – oktakosanolis – net mažino vieno iš vadinamųjų streso hormonų kortikosterono lygį organizme.

Kadangi stresas gali būti pagrindiniu nemigos kaltininku, į šį atradimą dedama daug vilčių. Specialistai jau išbandė oktakosanolio papildus su žmonėmis ir pripažino juos saugiais vartoti. Jie mano, kad tokios tabletės bus veiksmingos gydant streso sukeltą nemigą.

Beje, oktakosanolio esama ir kituose produktuose, ne tik cukranendrėse: ryžių sėlenose, daigintuose kviečiuose, bičių vaške.

Išgerkite stiklinę pieno

Jūsų senelė žinojo, ką daro, kai versdavo prieš miegą gerti šilto pieno.

Piene yra proteino α-laktalbumino, turinčio itin daug triptofano – amino rūgšties, gaminančios melatoniną, kuris yra miegą skatinantis hormonas.

Tyrimai rodo, kad triptofano turtingas maistas (toks, kaip kiaušinių baltymai ir moliūgų sėklos) padeda pagerinti miego kokybę. O pienas dar, be viso to, padeda smegenims pasisavinti triptofaną.

Eikite miegoti, kai iš tiesų norite miego

Specialistai sako, jog stulbinamai daug pacientų pasakoja kas vakarą einantys gulti 9 valandą, nes jiems reikia mažiausiai dviejų valandų užmigti. Deja, dažniausiai tie žmonės patys būna kalti.

Būkime atviri: kai drybsome lovoje negalėdami užmigti, dažnai užsiimame kuo nors, kas, mūsų nuomone, turėtų nukreipti mintis nuo apmaudaus nemigos fakto, – pavyzdžiui, telefonu tikriname elektroninį paštą arba savo paskyras socialiniuose tinkluose. Ir darome esminę klaidą.

Jei nenumatomos TIKROS pramogos – o naršymas internete tokiu nelaikomas, – lova turi būti išskirtinai miego zona.

Išmokite ilsėtis

Poilsio nauda organizmui ne ką mažesnė nei miego, o kai kuriais atvejais jos išvis būna lygios, sako specialistai.

2008 metais buvo atliktas tyrimas, kurį finansavo JAV nacionalinis psichikos sveikatos institutas.

Aiškintasi, kaip žmogaus sveikatą veikia paprastas gulėjimas lovoje užmerktomis akimis (tam net yra sugalvotas terminas – „ramus būdravimas“). Pasirodo, mums ilsintis kai kurie smegenų neuronai išsijungia – visai taip pat, kaip miego metu, kai neuronai nutraukia savo veiklą.

Pasak medikų, poilsis taip pat gali sumažinti stresą, pagerinti nuotaiką ir suteikti budrumo, proto aiškumo, kūrybingumo bei motyvacijos.

Ir vis dėlto joks poilsis neprilygsta miegui, net jeigu tik snūstelite. Tik miegas atkuria kognityvinę funkciją, gerina atmintį, reguliuoja hormonų lygį organizme. Miegas geriausia priemonė atgaivinti ir protą, ir kūną. Tačiau jeigu tikrai niekaip nesiseka užmigti, pasistenkite nusiraminti mintimi, jog vien tai, kad gulite ir ilsitės, jums jau duoda naudos.

Prisukite šildymą

Ne vienas tyrimas parodė, kad vėsioje patalpoje išsimiegama geriau. Optimali kambario temperatūra, mokslininkų tikinimu, yra nuo 15,5 iki 20 laipsnių. Tokioje aplinkoje sumažėja bendra kūno temperatūra, o tai savo ruožtu įjungia organizme miegą skatinančius procesus.

O gal vis dėlto išbandykite meditaciją?

Kartais smegenims reikia truputėlį daugiau pagalbos užmigti, o meditacija – sparčiai plintantis metodas. Ir svarbiausia, veiksmingas, nes, kaip parodė tyrimai, slopina suaugusiesiems (ir ypač vyresnio amžiaus) nerimo jausmą, poreikį galvoti ir pergalvoti dienos įvykius, stabilizuoja nuotaiką.

2017 12 23 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt