šeštadienis, spalio 24 d.
Žaislai žudikai: guminiai ančiukai ir populiarieji _slaimai_ gali kelti mirtiną pavojų
Alfa.lt

Europos Komisija pateikė naujausią ataskaitą apie rinkoje pasirodžiusius nesaugius produktus. Ataskaitos rezultatai – lyg šaltas dušas vartotojams: nesaugūs gaminiai, tarp kurių beveik trečdalį sudaro žaislai, gali sukelti diarėjos priepuolius, pakenkti reprodukcinei sistemai ar net sukelti vėžį. 

Vadinamoji Saugos vartų Skubių pranešimų apie ne maisto produktus sistema RAPEX – bendrijos šalis vienijantis tinklas, skirtas įspėti vartotojus ir užkirsti kelią nesaugių gaminių platinimui.

Tarp potencialiai pavojingų minima nemažai vaikams skirtų gaminių: į juodąjį sąrašą pateko populiarieji slaimai, vadinamieji šlykštukai – lipnūs, tąsūs, ryškiaspalviai žaislai gali kelti pavojų dėl didesnio boro kiekio, guminiuose ančiukuose ir lėlėje kūdikyje buvo aptiktas didesnis kiekis pavojingų ftalatų, nesaugiais pripažinti ir kai kurie minkšti žaislai, skirti patiems mažiausiems.

Nesaugių gaminių sąraše atsidūrė net kelių skirtingų gamintojų šlykštukai. Itin populiariuose žaisluose aptiktas didesnis kiekis boro. Boro randama borakso junginyje, kuris naudojamas šlykštukams paversti tirštiems ir lipniems. Per didelis boro kiekis gali sukelti trumpalaikius diarėjos priepuolius, vėmimą ar spazmus. Boras gali pakenkti vaisingumui ir smarkiai sudirginti akis, taip pat jis gali pakenkti vaisiui nėščios moters kontakto su šia medžiaga atveju.

Ištyrus 195 ES parduodamus šlykštukų pavyzdžius, nustatyta, kad 20 proc. šių gaminių potencialiai gali kelti pavojų. Tarp pagrindinių grėsmių, be didesnio boro kiekio, minima tai, kad dėl lipnios ir gličios struktūros žaisle gali kauptis ir daugintis bakterijos, juo gali lengvai užspringti mažamečiai.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad tėvai neturėtų pirkti šlykštukų labai mažiems vaikams, taip pat pasirūpinti, kad jais žaidžiantys vyresnėliai reguliariai plautų rankas ir laikytųsi tinkamos higienos žaisdami.

Potencialiai pavojingi – net trečdalis minkštų žaislų

Ištyrus 189 minkštų žaislų pavyzdžius net 34 proc. jų pasirodė vienaip ar kitaip nesaugūs. Didžiausią pavojų vaikams kelia žaislai su baterijomis – daugiau nei pusė jų, t. y. 61 proc., gali kelti vienokį ar kitokį pavojų. Antroje vietoje minimi žaislai, turintys papildomų elementų, tarp jų potencialiai pavojingais pripažinti 48 proc. tirtų pavyzdžių.

Tėvai įspėjami, kad siekdami apsaugoti vaikus turėtų atidžiai laikytis amžiaus apribojimų, nurodytų ant pakuotės, raginama nepirkti kūdikiams minkštų žaislų, ant kurių yra smulkių pridėtinių elementų, ypač žaislų su baterijomis.

Pavojingiausi – atšaukiami iš rinkos

Tarp ataskaitoje minimų itin didelį pavojų keliančių žaislų nemaža dalis gaminama Kinijoje. Iš rinkos atšaukti plastikiniai vorai, kurių sudėtyje aptikta medžiagų, galinčių sukelti vėžį. Jų sudėtyje aptiktas didesnis kiekis Policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAH). Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) juos priskiria 1-os grupės kancerogenams. Tai reiškia, kad jie yra laikomi aiškia vėžio priežastimi. PAH gali būti nuryti, įkvėpti ar kai kuriais atvejais patekti į žmogaus organizmą per odą.

RAPEX sistemos puslapyje kiekvieną savaitę pateikiamas visoje ES aptinkamų potencialiai pavojingų ne maisto produktų sąrašas. Jame labai dažnai galima aptikti vaikams skirtų plastikinių gaminių, kurių sudėtyje yra ftalatų. Dažniausiai Kinijoje gaminami nebrangūs žaislai patrauklūs savo kaina, tačiau gali kelti rimtą pavojų ne tik vaikams. 

Ftalatai trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kepenis. Vaikams gali sukelti astmą. Į vaiko organizmą ftalatai patenka per odą ar burną. Jie ypač pavojingi nėščioms moterims, kadangi net maža jų dozė kenkia vaisiaus vystymuisi.

Internetinėje prekyboje vis dar galima aptikti „Milla minis“ įmonės gaminamus žaislus kūdikiams „My first car“ (liet. „Mano pirmoji mašina“). Produkto pavojaus lygis įvardijamas „rimtu“ – ant žaislo esančios detalės nesunkiai atsikabina nuo korpuso, tad kūdikis gali jomis smarkiai užspringti ar net uždusti.

Įmonės „Plasto“ gaminamos smėlio formelės, taip pat skirtos žaisti kūdikiams, pripažintos nesaugiomis dėl tos pačios priežasties – atsiskiriančiomis dalimis lengva paspringti.

Iškalbinga statistika

Remiantis pateikta ataskaita, 2019 m. tarp pranešimų apie nesaugius produktus buvo daugiausia žaislų (29 proc.), antroje vietoje atsidūrė pranešimai apie nesaugias motorines transporto priemones (23 proc. pranešimų).

Nemažai pranešimų sulaukė kosmetikos, drabužių, tekstilės, kūdikių priežiūros gaminiai.

Tarp didžiausios rizikos minimi kūno sužalojimai – 27 proc., nesaugi cheminė produktų sudėtis (23 proc.) ir pavojus užspringti – 13 proc. pranešimų.

2019 m. 31 greitojo įspėjimo apie pavojų sistemoje dalyvaujančios šalies valdžios institucijos apsikeitė 2243 pranešimais apie pavojingus gaminius, o tai paskatino 4477 tolesnius veiksmus.

Tolimesni veiksmai, kurių buvo imtasi, varijavo nuo nesaugių prekių atšaukimo iš rinkos ir sunaikinimo iki jų surinkimo iš galutinių vartotojų. 

2020 07 13 08:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt