antradienis, rugpjūčio 4 d.
Zika virusinė infekcija. Ką turėtume žinoti?
tiesa.com

2016 m. vasario 1 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad Zikos virusinės infekcijos epidemiologinė situacija kelia grėsmę visuomenės sveikatai tarptautiniu mastu dėl Zikos virusinės infekcijos nėštumo metu ir mikrocefalijos galimo priežastinio ryšio.

Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja riboti tarptautinių kelionių ir prekybos į šalis, kuriose plinta Zikos virusas. Šiuo metu svarbiausios priemonės yra uodų populiacijos kontrolė paveiktose šalyse ir uodų įkandimų prevencija, ypač nėščioms moterims.

Zikos virusinė infekcija vis sparčiau plinta Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Karibuose. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, per pastaruosius 2 mėnesius vietinės kilmės Zikos virusinės infekcijos atvejai buvo užregistruoti 26 šalyse: Barbadose, Bolivijoje, Brazilijoje, Žaliojo Kyšulio Respublikoje, Kolumbijoje, Kiurasao, Dominikos Respublikoje, Ekvadore, Salvadore, Prancūzijos Gvinėjoje, Gvadelupėje, Gvatemaloje, Gajanoje, Haityje, Hondūre, Martinikoje, Meksikoje, Nikaragvoje, Panamoje, Paragvajuje, Puerto Rike, Šv. Martyno saloje, Suriname, Tailande, Venesueloje, Mergelių salose.

Zikos virusinė infekcija – tai Aedes (Aedes aegypti, Aedes albopictus) uodų platinama virusinė liga. Zikos virusinė infekcija dažniausiai pasireiškia lengvais simptomais, trunka 4–7 dienas. 60–80 proc. atvejų Zikos virusinė infekcija yra besimptomė. Tiksli inkubacinio periodo trukmė nėra žinoma (tikėtina, kad 3–12 d.).

Ligai būdingas bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas. Makulopapulinis bėrimas dažnai prasideda veido srityje ir išplinta po visą kūną. Dėl kitų galimų infekcijos plitimo būdų (lytinis plitimo kelias, per transfuzijas, organų transplantacijas) nėra pakankamai įrodymų. Specifinio gydymo ir vakcinos nuo šios infekcijos nėra.

Įvežtinių Zikos virusinės infekcijos atvejų yra užregistruota Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Olandijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje.

Rekomendacijos keliautojams

Keliautojai, vykstantys į Zika rizikos šalis, turėtų:

• naudoti asmenines apsaugos priemones, skirtas apsaugai nuo uodų įgėlimų patalpose ir lauke, ypač nuo saulėtekio iki saulėlydžio, kai uodai gelia aktyviausiai;

• naudoti repelentus pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Repelentai, kurių veiklioji medžiaga yra DEET, nerekomenduojami vaikams iki 3 mėnesių, bet nėščios moterys gali juos naudoti;

• vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes, ypač tuo metu, kai Zikos virusą nešiojantys uodai (Aedes) yra aktyviausi;

• miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų net dienos metu.

• Besilaukiančios ir nėštumą planuojančios moterys, kurios ketina keliauti į paveiktas teritorijas, turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais apie kelionės planus ir įvertinti riziką bei apsvarstyti kelionės atidėjimą.

• Keliautojai, turintys imuninės sistemos sutrikimų ar sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, dar prieš kelionę turėtų pasikonsultuoti su savo gydytojais ar kelionių klinikos specialistais dėl prevencinių priemonių naudojimo.

• Yra įrodymų, kad Zikos virusas gali būti perduodamas lytiniu keliu per spermą ir indikacijų, kad Zikos virusas gali būti aptinkamas spermoje kelias savaites vyrui pasveikus po Zikos virusinės infekcijos. Keliautojams į Zikos viruso paveiktas teritorijas patariama lytinio užsikrėtimo riziką sumažinti naudojant prezervatyvus.

Informacija keliautojams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusas

• Keliautojams, kuriems grįžus iš paveiktos teritorijos per tris savaites pasireiškia Zikos virusinės ligos simptomai, patariama kreiptis į savo gydymo įstaigą ir informuoti gydytojus apie buvusią kelionę.

• Besilaukiančios moterys, keliavusios teritorijose, kuriose plinta Zikos virusinė infekcija, turėtų pasakyti apie savo kelionę nėštumą prižiūrinčiam gydytojui, kad būtų galima įvertinti jų sveikatos būklę ir tinkamai stebėti.

• Keliautojams vyrams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusinė infekcija, lytinių santykių metu su moterimi, kuri gali pastoti ar yra nėščia, rekomenduojama naudoti prezervatyvus: 28 d. po grįžimo iš teritorijos, kur plinta Zikos virusinė infekcija, jeigu neišsivystė ligos simptomai; 6 mėnesius pasveikus po laboratoriškai patvirtintos Zikos virusinės infekcijos.

2016 02 20 14:15
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt