Aktualijos
Anglijoje
Gyvenimas
Lietuva
Pasaulio lietuviai
Pasaulis
Pramogos
Sveikata
Ar dėl mažkraujystės visada kaltas tik geležies trūkumas?
2022 10 19 11:35
Alfa.lt

Nuovargis, silpnumas, slogi nuotaika – simptomai, kuriuos galima įžvelgti, kaip tuos, kurie įspėja apie geležies trūkumą. Vis dėlto, kaip pastebi gydytojai, ne viskas taip paprasta. Nors įprasta manyti, kad dėl anemijos kaltas tik geležies trūkumas, iš tiesų, priežasčių gali būti daug ir įvairių, o svarbų vaidmenį atlieka ir vitaminas B12.

Kaip pasakoja šeimos gydytoja Greta Rimkienė, mažakraujystės priežastimi neretai tampa geležies trūkumas, tačiau anemija taip pat gali kilti ir dėl kitų medžiagų stokos. „Kraujodarai svarbiausi vitaminai yra B12 bei folio rūgštis. Jų galime gauti per mažai su maistu, o kartais kaltas dėl įvairių ligų sutrikęs jų pasisavinimas organizme. Taip pat retesniais atvejais mažakraujystę gali sukelti vario deficitas“, – paaiškina gydytoja sveikatos temomis, kalbanti ir socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje „Doctor.rimkiene“.

Simptomų lengva nepastebėti

Vitaminas B12 yra svarbus sklandžiai nervų sistemos veiklai ir kraujodarai. Organizmui trūkstant šios medžiagos, pasak gydytojos G. Rimkienės, gali pasireikšti labai panašūs į geležies stoką simptomai – silpnumas, nuovargis, nuotaikų kaita, slogi nuotaika, susilpnėjusi atmintis, dėmesio koncentracijos sutrikimai, dirglumas.

Sergant vitamino B12 stokos anemija, gali būti jaučiami neurologiniai simptomai, tokie kaip rankų, kojų pirštų tirpimas, jų šalimas. Visgi svarbu atkreipti dėmesį, kad šie simptomai gali atsirasti ne tik dėl mažakraujystės, todėl juos pajutus naudinga pasikonsultuoti su specialistais ir neužsiimti savigyda.

Vitamino B12 sukelta anemija gali būti nustatoma tik atlikus kraujo tyrimus, jos simptomai neretai yra sunkiai pastebimi ir gali pasireikšti tik po kurio laiko arba likti visai nematomi.

Didesnė grėsmė vegetarams ir veganams

Organizmas geba kaupti vitamino B12 atsargas, tad net ir esant jo trūkumui kurį laiką simptomų dar galima nejausti. Šios medžiagos gali trukti veganams, vegetarams, žmonėms, kurie laikosi specifinės dietos, nevalgo mėsos, kiaušinių ir pieno.

Taip pat didesnė rizika kyla turintiems skrandžio ar plonųjų žarnų sturikimų, sirgusiems kirminų, onkologinėmis ligomis. Su didesne vitamino B12 stokos grėsme susiduriantiems žmonėms rekomenduojama stebėti savijautą reguliariai atlikti kraujo tyrimus, o prireikus vartoti atsargas papildančius vitaminus bei maisto papildus, į racioną įtraukti daugiau produktų, kurie yra šios medžiagos šaltiniai.

Nusprendus vartoti maisto papildus, svarbu pasirūpinti, kad jie būtų tinkamai pasisavinami, todėl naudinga pasidomėti naujomis technologijomis, kurios pasitelkiamos gamyboje ir padeda efektyviau įsisavinti naudingas medžiagas. Viena iš tokių patentuotų technologijų yra „Miosol“, pagerinanti biopreinamumą, ją naudoja maisto papildų „SmartHit“ gamintojai.

Inkapsuliuotos medžiagos pasisavinamos net iki penkių kartų geriau. Taip pat dėl šios technologijos medžiagos pasisavinamos net ir tiems, kurie turi problemų su virškinimu, nes tokiu atveju, skrandis nesugeba virškinti maistinių medžiagų tinkamai ir iš jų pasiimti naudingų, organizmui reikalingų medžiagų. Ši technologija slopina ir konkrečių medžiagų sukeliamus nepageidaujamus reiškinius.

Svarbu stebėti savo savijautą ir kuo anksčiau įžvelgti B12 trūkumą, tai padės išvengti pasekmių, kurias gali sukelti šio vitamino stokos sukelta anemija. Jeigu jaučiate simptomus, primenančius vitamino B12 trūkumą, G. Rimkienė rekomenduoja pasikonsultuoti su savo gydytoju, atlikti kraujo tyrimus. Svarbu atkreipti dėmesį, kad maisto papildų vartojimas neatstoja visavertės mitybos, todėl svarbu jai skirti pakankamai dėmesio, reguliariai atlikti profilaktinius tyrimus, leisti laiką gryname ore, laikytis darbo ir poilsio režimo ir skirti laiko fiziniam aktyvumui.

Daugiau straipsnių rubrikoje
Sveikata
Pasitikrinkite, ar žinote, kaip teisingai vartoti vaistus: vaistininkė atskleidžia 7 dažniausias mūsų klaidas
5 būdai, kaip suvaldyti nerimą ir išvengti chaoso galvoje
Lėtinis uždegimas – kaip nedelsiant pastebėti simptomus ir kokių veiksmų imtis?
R. Šakalytė-Jakovleva ragina rūpintis emocine sveikata: buvo etapų, kai visai neturėjau jėgų ir energijos
Medikė paneigia apie gripą sklandančius mitus: kaip efektyviai apsisaugoti?
Apie pogimdyvinę depresiją vis dar kalbama per tyliai: gydytoja pasakoja, kaip atpažinti slegiančius simptomus
Pokovidinis sindromas: kaip greičiau įveikti stiprų nuovargį ir atminties sutrikimus?
Rudeninis liūdesys ar sezoninė depresija? Kaip atpažinti ir įveikti gyvenimą apsunkinančią būseną
Pasaulinė psichikos sveikatos diena: ekspertas pataria, kaip atpažinti sunkias emocijas ir padėti kolegoms?
Rudenį daugybę žmonių kamuoja akių išsausėjimas: medikė ir interjero dizainerė patarė, ką daryti
Gydytoja paneigė mitus: kada badavimas prieš kraujo tyrimus nėra būtinas?
Pasaulinė širdies diena: ką valgyti ir kaip kitaip prisidėti prie geresnės savijautos
Psichologė: smurtas artimoje aplinkoje yra didžiulė visuomenės sveikatos problema
Tris dienas siautės magnetinė audra: kaip apsaugoti širdį ir kraujagysles?
Negydoma aknė: priveda ne tik prie negrįžtamai pažeistos odos, bet ir prastos emocinės sveikatos
Gripo sezono pikas artėja: sergantis gali užkrėsti keturis ar net daugiau aplinkinių
Žinoma psichoterapeutė papasakojo, kaip valdyti paniką ekstremalių situacijų metu
Ar jūsų organizmas pasiruošęs rudeniui?
Gyvenimas po širdies smūgio: nepamirškite fizinės veiklos, palaikykite elektrolitų kiekį ir gerkite žuvų taukus
Šąlant orams daugėja virškinimo sutrikimų: kodėl taip atsitinka?