Iki devinto prakaito...
2010 03 22 13:00
tiesa.com
Prakaituoti ne sporto klube, bet viešose vietose šiais laikais nepriimtina. Apklausų duomenimis, net 60 proc. vyrų ir moterų norėtų prakaituoti mažiau. O vieno britų antiperspirantų gamintojo atliktų tyrimų duomenys rodo, kad prakaitas žmogų varžo labiau negu pleiskanos.
Kas yra prakaitas
Žmogaus kūnas nuolat prakaituoja, ir tai yra visiškai normalus ir būtinas kūno termoreguliacijos reiškinys, sustiprėjantis karštyje ir kai nervinamės. Prakaitą gamina liaukos, išsidėsčiusios visame kūne, o jų veiklą reguliuoja nervų sistema. Prakaituodamas kūnas išskiria tam tikrą skystį, susidedantį iš vandens ir mineralų, kuris neturi kvapo, bet jį įgyja, paveiktas bakterijų, kurios dauginasi drėgmėje ir šilumoje. Kaip žinia, toks palankus mikroklimatas susidaro pvz., pažastyse, kirkšnyse, pėdose ir pan. Prakaitavimo intensyvumas įvairaus amžiaus tarpsniuose (lytinio brendimo, moterims klimakteriniu laikotarpiu) būna vis kitoks. Mūsų kūne yra apie 2,5 milijono prakaito liaukų – šie mikroskopiniai oro „kondicionieriai“ ir neleidžia kūnui perkaisti.
Normalus ar per gausus?
Prakaitavimo įvertinimas yra gana subjektyvus. Tam turi įtakos kultūra, klimatas, aplinka, išsilavinimas ir pragyvenimo lygis. Vis dėlto galima konstatuoti, kad sveiko suaugusio žmogaus organizmas per dieną išskiria nuo vieno iki pusantro litro prakaito. O per gausiai prakaituojančio – du ar net penkis kartus daugiau! Tarptautinės hiperhidrozės draugijos duomenimis, per gausiai prakaituoja apie 3 proc. visos žmonijos.
Jeigu jaučiate, kad prakaituojate per gausiai, būtinai kreipkitės į gydytoją. Tai gali būti cukraligės arba padidėjusios skydliaukės požymiai. Naktimis pasikartojantys karščio priepuoliai arba gausus prakaitavimas gali būti hormoninės sistemos sutrikimų arba menopauzės požymiai. Jeigu nesergate jokia liga, bet staiga pradėjote itin gausiai prakaituoti, priežastis turbūt yra genetinė. Tai dažniausiai patvirtina medicinos tyrimai, ypač jei panašių problemų turi ir jūsų šeimos nariai.
Kas sukelia nemalonius kūno kvapus?
· Nutukimas. Per didelis svoris visuomet verčia prakaituoti labiau.
· Didelė temperatūra (karštis) ne tik stimuliuoja prakaito liaukas, bet kaip magnetas traukia prie lipnaus drabužio bakterijas, kurios sukelia blogą kvapą.
· Drabužiai iš sintetinių medžiagų, pvz., poliesterio, atrodo labai gražiai, bet neleidžia kūnui kvėpuoti.
· Smarkiai aptempti drabužiai ir nepatogūs batai.
Ką daryti, jei gausiai prakaituojate?
Prisiminkite, kokių medikamentų vartojate. Sintetiniai hormonai, kontraceptikai, steroidai ar kai kurie vaistai, pvz., nuo astmos, stimuliuoja išskyras. Atsižvelgdami į tai, rinkitės antibakterinius kremus pažastims.
Apribokite kavos kiekį. Kofeinas stimuliuoja autonominę nervų sistemą, kuri reguliuoja prakaitavimą. Sumažinkite kavos dozę bent iki dviejų puodelių per dieną.
Nevartokite alkoholio, nes jis taip pat didina kūno išskyrų gamybą.
Jei niekas iš minėtų punktų nepadeda, kreipkitės į šeimos gydytoją.
Dezodorantas ar antiperspirantas?
Su prakaito kvapu paprastai kovojame pasitelkdami antibakterinį muilą, įvairius dezodorantus ir antiperspirantus. Šios priemonės slopina nemalonų prakaito kvapą, bet ne patį prakaitavimą. Auksinė taisyklė: nė vienas dezodorantas ar antiperspirantas nepadės, jei nesilaikysime tinkamos kasdienės higienos. O pirkdami higienos priemones turime žinoti jų paskirtį.
Antiperspirantuose esančios medžiagos sutraukia prakaito liaukas, mažina prakaitavimą.
Dezodorantai neutralizuoja kūno kvapą, sunaikina bakterijas, kurios atsiranda išsiskyrus prakaitui.
Šių priemonių reikėtų vengti, jeigu pažeista oda, pvz., po skutimosi.
Dažniausiai tinkamą sau dezodorantą ar antiperspirantą įsigyjame, pauostę ar paklausę draugių rekomendacijų. Bet ne visada tai, kas tinka draugei, tiks ir jums.
Reikėtų atsižvelgti į odos jautrumą: jei ji jautri, derėtų vengti dezodorantų, kurių sudėtyje yra kvapiųjų medžiagų ir alkoholio, nes tai gali sudirginti odą. Linkusiems smarkiau prakaituoti reikėtų rinktis antibakterinius, o ne parfumuotus dezodorantus, nes pastarieji kvapą „užmuša“ tik laikinai.
Gydo botulino injekcijomis Dar viena priemonė nuo prakaitavimo – botulino injekcija. Prieš Oskaro įteikimo ceremoniją kino garsenybėms tai tapo rutina. Susileidusios botulino žvaigždės garantuotos, kad stresas nesugadins jų aprangos bei įvaizdžio.
Preparato dozė įšvirkščiama ne į raumenį, kaip daroma koreguojant raukšles, bet po oda, kaip skiepijant.
Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių ekrinines liaukas, funkcionavimą ir slopina jas apie 6–12 mėn. Atlikus injekciją, po pirmos arba antros savaitės liaukutės tiesiog nustoja veikti. Tai yra estetinės korekcijos priemonė, skirta sveikiems žmonėmis, negalintiems skirti savo išvaizdai daug laiko. Botulino injekcijų dažniausiai pageidauja moterys, kadangi vilki itin priglundančius drabužius, todėl per gausus prakaitavimas būna labiau pastebimas. Tačiau injekcijas į delnus renkasi ir vyrai, ir moterys – visi tie, kuriems stiprus sausos rankos paspaudimas – sėkmės sąlyga jų veiklos srityje. Kai kurie ryžtasi botulino injekcijai tik į dešinę ranką.
Botulino injekcijas būtina kartoti, be to, tai gana brangi procedūra. Bet po kiekvienos procedūros kur kas mažiau prakaito ima išskirti ir kitos kūno vietos. Vakarų Europos šalyse praktikuojama ir jonoforezė, naudojant botuliną, kai šios medžiagos dalelių patenka į odą. Tačiau tai – itin brangus ir nedaugeliui prieinamas metodas, o prieš kiekvieną tokią procedūra būtina gydytojo konsultacija.
Daugiau straipsnių rubrikoje
Gyvenimas
Gyvenimas
LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė susitiko su Tarptautinio paralimpinio komiteto vadovu
Keturi Zodiako ženklai, kurie visiškai nesutverti šeimai
Depresija gali susirgti bet kuris, o rūkymas ir nesaikingas valgymas signalizuoja apie savigydą
Kaip per Kalėdas neišleisti daugiau nei galite?
Kurie Zodiako ženklai gali prisiversti treniruotis namuose
7 netikėti deriniai, kuriuos verta išbandyti: mėsą gardinkite kava, šokoladinius desertus – avokadu ar burokėliais
Taupome elektrą kartu: koks jums svarbaus įrenginio parametras dabar tapo esminis?
Namų puošybos mados per šias Kalėdas: dekoratorės patarimai, kaip susikurti šventinę nuotaiką
Išbandykite prancūzų konditerio šventinių sausainių receptus: iš lėkštės ištirps akimirksniu
Savaitės horoskopas (lapkričio 21–27 d.)
Amerikos įkvėptos jūros gėrybės maiše – greitas ir paprastas būdas nustebinti svečius
Kaip pasitikti 2023 metus, kad pritrauktumėte sėkmę ir pinigus
Kaip priimti teisingą sprendimą? Buhalterinis metodas
Kuriems vienišiems Zodiako ženklams pavyks sutikti savo meilę 2023 metais
Kurie Zodiako ženklai nesugeba nieko padaryti laiku
Kurie Zodiako ženklai iš tikrųjų nemoka mylėti
Kas trukdo mums siekti užsibrėžtų tikslų?
4 sąmojingiausi Zodiako ženklai
Savaitės horoskopas (lapkričio 14–20 d.)
Veganiško restorano bendraturčio kelias į veganizmą: patarė, nuo ko pradėti