Aktualijos
Anglijoje
Gyvenimas
Lietuva
Pasaulio lietuviai
Pasaulis
Pramogos
Sveikata
Krovinių pervežimas COVID-19 pandemijos metu: kokių sunkumų dažniausiai kilo?
2021 08 20 11:41
Alfa.lt

COVID-19 pandemija apvertė pasaulį aukštyn kojomis ir stipriai pakeitė tiek žmonių gyvenimą, tiek privataus ir viešojo sektoriaus darbą. Prasidėjus pasaulinei pandemijai, kiekviena valstybė įvedė apribojimus, kurie gerokai sulėtino gyvenimo tempą, apribojo keliavimo galimybes, pakeitė verslų darbo pobūdį. Viena iš verslo sričių, kuriai pandemija nepagailėjo sunkumų – krovinių pervežimas. Kaip pandemija paveikė prekių transportavimo sektorių ir ar įmonėms pavyko susidoroti su netikėtais iššūkiais? Atsakymai tekste.

Pandemijos sukelti iššūkiai krovinių transportavimo sektoriuje

Jau daugelį metų transporto sektorius padeda Lietuvos ekonomikai augti. Didėjantys eksporto ir importo srautai stiprina šalies ekonomiką, darbo vietų kūrimą bei ekonominį ir socialinį atsparumą. Tačiau pasaulyje įsivyravusi pandemija suvaržė krovinių pervežimo pramonę – transporto priemonės negalėjo lengvai kirsti sienos, pradėjo vėluoti užsakymai, prarasta dalis klientų. Pandemijos sukeltus iššūkius įveikė ne visi. Dalis logistikos įmonių pasitraukė iš transportavimo rinkos jau per pirmąją pandemijos bangą, o kitos, tokios kaip ,,Baltic Logistic Solutions”, iki šiol sėkmingai vykdo vietinius ir tarptautinius krovinių pervežimus.

Vėluojantys pristatymo terminai ir pakitęs darbo sezoniškumas

Vienas sudėtingiausių iššūkių, su kuriuo susidūrė krovinių pervežimo paslaugas siūlančios įmonės – dėl keliavimo suvaržymų pailgėję prekių pristatymo terminai ir pakitęs siuntų užsakymo sezoniškumas. Prieš pandemiją žmonės dažniau lankydavosi fizinėse parduotuvėse ir rėčiau naudodavosi internetinių parduotuvių privalumais. Tačiau šalyse įsivyravus ekstremaliai situacijai vartotojų įpročiai keitėsi ir verslai, kurie jau anksčiau siūlė prekes užsisakyti internetu patyrė tikrą sėkmę. Tiesa, užsakydami prekes internetu žmonės visada tikisi jas gauti greitai, tačiau pandemijos laikotarpis sulėtino krovinių pervežimo pramonę dėl ko prekių kelionė į galutinė transportavimo vietą trukdavo ilgiau.

Kas sulėtino krovinių pervežimo darbus?

Užsidarius šalių sienoms, krovinių vežėjai turėjo pasirūpinti papildomais dokumentais bei praeiti papildomą patikrą, kad galėtų kirsti užsienio šalies sieną. Taip krovinių pervežimas vyko lėčiau ir prekės galutinę transportavimo vietą pasiekdavo vėliau. Tiesa, krovinių pervežimas keliais pandemijos laikotarpiu buvo vykdomas efektyviau nei kiti krovinių transportavimo būdai. Pavyzdžiui, pandemijos įkarštyje dauguma lėktuvų net nepakildavo nuo oro tako. Tad įmonės, kurios naudojosi oro transporto paslaugomis turėjo laukti, kol bus pakrautas pilnas krovininis lėktuvas arba ieškoti kitų, greitesnių prekių transportavimo būdų.

Svarbu paminėti ir tai, kad tokie krovinių vėlavimai dažniau vykdavo šventiniu laikotarpiu, kai užsakymų skaičius gerokai padidėdavo. Tačiau pandemijos laikotarpiu krovinių pervežimo sektoriuje nebeliko sezoniškumo, užsakymų srautai nemažėjo, o krovinius pervežančios įmonės turėjo visą laiką intensyviai dirbti, kad būtų įvykdyti užsakymai ir prekės klientus pasiektu laiku. Žinoma, dideli užsakymų kiekiai reiškia pelną ir verslo sėkmę, tačiau pandemijos laikotarpiu darbuotojams tai kėlė daugiau įtampos nei džiaugsmo.

Padidėjusios pervežimo išlaidos ir rizika prarasti klientus

Užsidarius valstybių sienoms, krovinių transportavimo procesas tapo daug sudėtingesnis. Užsakymų srautai toliau nemažėjo, o transporto priemonės negalėjo laisvai judėti tarp skirtingų šalių, reikėjo pasirūpinti papildomais dokumentais, kiekvienos šalies muitinės poste praeiti specialią patikrą. Taigi, nenuostabu, kad užsidarius valstybių sienoms krovinių pervežimo paslaugos brango. Visgi, pakėlęs krovinių transportavimo kainas, šiame sektoriuje veikiantis verslas rizikavo prarasti klientus.

Baimė dėl sveikatos ir savisaugos instinktas

Dar vienas iššūkis, su kuriuo susidūrė krovinių gabenimu užsiimančios įmonės – vairuotojų baimė vykti į labiausiai viruso paveiktus regionus. Kai susiduriama su nematomu ir nepažįstamu priešu, natūralu, kad kyla nerimas dėl savo ir aplinkinių sveikatos. Taigi, dalis krovininių transporto priemonių vairuotojų bijodami užsikrėsti virusu atsisakydavo gabenti prekes į karščiausius pandemijos taškus. Šis savisaugos instinktas sukėlė problemų ne tik krovinių ekspedicija užsiimančioms įmonėms, bet ir brokeriams, siūlantiems krovinius. Brokeriai negalėdavo pristatyti krovinio į kitą šalį, o vairuotojams atsisakius priimti užsakymą, krovinių pervežimo įmonė prarasdavo nemažai pajamų. Šioje situacijoje laimėjo tie, kurie pasirūpino savo darbuotojų saugumu ir užtikrino, kad transporto priemonės vairuotojai ir kiti logistikos darbuotojai kuo mažiau kontaktuotų su pašaliniais asmenimis.

Kaip rasti išeitį iš keblios padėties?

Krovinių pervežimo įmonės, norėdamos ir toliau sėkmingai dirbti, išmoko prisitaikyti prie situacijos. Vienas iš tokių prisitaikymo pavyzdžių – lėktuvų transformacija. Kadangi pandemijos pradžioje buvo griežtai ribojamas žmonių mobilumas, o užsakymų ir krovinių kiekis nuolat augo, dauguma keleivinių lėktuvų buvo perdaryti taip, kad galėtų sutalpinti kuo daugiau krovinių. Tiesa, buvo ir tokių atvejų, kai įmonė nevargdavo bandydamos transformuoti lėktuvus ir krovinius dėdavo tiesiog ant keleivių sėdynių.

Kitas logistikos įmonių prisitaikymo pavyzdys – pakitęs gabenamų krovinių pobūdis. Jeigu prieš pandemiją vežėjai daugiau transportuodavo maisto produktus, statybines medžiagas ar tekstilę, pandemijos metu krovinių transporto parką daugiau palikdavo kovai su virusu skirtomis priemonėmis pripildyti sunkvežimiai.

COVID-19 sunkumai: kam pavyko sėkmingai persiorientuoti?

Dar 2019 m. prasidėjusi pasaulinė pandemija stipriai sukrėtė pasaulį ir privertė sulėtinti tempą. Vieniems šis sustojimas tapo proga pailsėti, daugiau laiko skirti sau, o kitiems – atnešė rimtų sunkumų: sustojo įmonių veikla, dalis žmonių neteko darbo ir finansinio stabilumo. Krovinių pervežimo sektorius taip pat buvo stipriai paveiktas pandemijos sukeltų iššūkių, tačiau dauguma įmonių sugebėjo greitai išspręsti kilusias problemas ir toliau sėkmingai vykdyti savo veiklą. Tad galima teigti, kad pandemijos laikotarpis tapo tikras išbandymų metas, leidžiantis patikrinti krovinių transportavimo įmonių profesionalumą.

Daugiau straipsnių rubrikoje
Pasaulis
Pasaulinis fondas: klimato kaita dar labiau paspartins infekcinių ligų plitimą
Per Rusijos smūgį gimdymo namams Ukrainoje žuvo naujagimis ir du civiliai (atnaujinta)
Krymui patyrus „dronų ataką“, Maskva „parengtyje“
„Bobos dar prigimdys“: vaizdo įrašuose iš Bachmuto – krūvos rusų karių lavonų
Smūgis į paširdžius L. Messi kariaunai: po 36 nepralaimėtų rungtynių argentiniečius nokautavo Saudo Arabijos rinktinė
Ekspertas nurodė, kada Rusijoje bus paskelbta visuotinė mobilizacija
Kim Jong-Unas pirmą kartą parodė pasauliui savo dukterį
Aikštėje – milijardai: kiek „kainuoja“ kiekviena pasaulio futbolo čempionato rinktinė
Pagarsėjusią „rašistę“ deportavo iš Vokietijos: sugrįš į intymių paslaugų sektorių?
V. Putiną nuo perversmo gins ir popai, ir hipnozės meistrai?
2022 m. pasaulio futbolo čempionate skandalas: nacionalinė komanda apkaltinta varžovų papirkimu
Įkalintam Rusijos aktyvistui įteiktas žmogaus teisių apdovanojimas
ES raginama peržiūrėti tabako politiką
Žmonių skaičius pasaulyje perkopė 8 mlrd.: suskaičiuota, kiek jie turi išmanių įrenginių
„Visi girdėjo kankinimus, šauksmus, riksmus“ – kas vyko okupuotame Chersone
Aljansas, kokio dar nebuvo: iš pradžių padėsime Ukrainai laimėti, o tada nuversime visus posovietinius diktatorius
Šiaurės Korėja, perspėjusi apie „nuožmesnį“ karinį atsaką, paleido raketą
Maištas prieš Kremlių? Net V. Putino nuodėmklausys pasisakė už karo nutraukimą
Šaltiniai Kremliuje cituoja V. Putiną: „Atėjo laikas sudrebinti NATO!“
NATO pradeda skubias derybas dėl Lenkijoje nukritusios raketos